fbpx
Tag: манипулации

tag: манипулации

Borrell: Ndërhyrja e huaj dhe dezinformimi i dëmshëm për luftën tonë kundër pandemisë dhe për demokracinë

Aktorë të caktuar të huaj, qofshin aktorë shtetërorë apo jo-shtetërorë, po realizojnë fushata dezinformimi, duke përhapur qëllimisht informacione të rreme ose mashtruese. Ata e bëjnë këtë për të na dobësuar dhe dëmtuar aftësinë tonë për t’iu përgjigjur në mënyrë efektive krizës. Por BE-ja tashmë po përgjigjet dhe duhet t’u përgjigjet sulmeve të tilla, ka porositur Zhozep Borel, Përfaqësuesi i lartë...

Damira Gregoret: Në Kroaci nuk kemi një problem të madh me dezinformatat, por me shtrembërimin e fakteve

Gazetarja e RTL Kroaci, Damira Gregoret, e cila e ka specialitet politikën, punon si raportuese, drejtuese e lajmeve dhe emisioneve politike. Kohë më parë pranoi kërkim-falje nga kryeministri kroat Andrej Plenkoviç, i cili në vend që t’i përgjigjej një pyetjeje që nuk i pëlqeu, deklaroi vetëm “Je e ëmbël, Damira”. Pastaj vijoi kërkim-falje publike drejtuar Gregoretit. Meta.mk ka biseduar me...

KSZh-ja të hënën do tëdal me qendrim për materialet e Zaevit

Pas publikimit të incizimeve nga lideri i LSDM-së, Zorna Zaev, në të cilat pohon se funksionar shtetërorë kanë falsifikuar zgjedhjet, sot anëtarë të Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ), kanë deklaruar se të hënën do të bisedojnë për këtë temën, në seancë të komisionit transmeton "Nova Tv" Kreu aktual i KSHZ­së Nikola Rilkoski tha se nuk është njoftuar me përmbajtjen e regjistrimeve audio,...

Gruevski: LSDM-ja përpiqet të vij në pushtet manipulime, montime dhe afera

Ne  e kemi të qartë si “Fokusi” erdhi tek ideja për këto akuza, mirëpo LSDM-ja me akuzat për falsifikimin e pasaportave, përhap manipulime të ashpra, deklaroi sot kryeministri Nikola Gruevski. “Më vjen keq që LSDM mundohet më manipulime me shpifje me afera dhe montazhe të vijë në qeveri. Neve si VMRO-DPMNE kjo gjë na konvenon, por nuk është mirë për...