fbpx

Stazhi do të mund të blihet për 2800 denarë në muaj

-

Kuvendi sot në suazat e seancës së 53-të, votoi ndryshimet dhe plotësimet e Ligjit për sigurim pensional- invalidor me të cilin mundësohet blerja e stazhit.

Me këto ndryshime, i siguruari i cili ka qenë në marrëdhënie pune, por nuk i është paguar kontributi për sigurim pensional- invalidor për periudhën prej 31 dhjetorit 2008, i mundëson vet të kryej pagesën e kontributi dhe me këtë të realizoj të drejtën për sigurim pensional- invalidor.

“Do t’ju mundësojmë një numrit të madh të qytetarëve të cilët më shpesh në periudhën e tranzicionit apo për shkak të mbylljes së kompanive për shkak të falimentimit apo likuidimit, përveç që e kanë humbur vendin e punës, por se edhe nuk u janë paguar një pjesë e kontributeve për sigurim pensional- invalidor”, deklaroi ministri Dime Spasov  duke shtuar se një numër i madh i personave ballafaqohen me këtë problem.

Ata që duan ta blejnë stazhin, për një muaj kjo do t’ju kushtoj 2800 denarë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.