fbpx

„Jashar Bej” dhe “Hasan Prishtina” janë emrat e rinj të shkollave “Jane Sandanski” dhe “Cvetan Dimov”

-

Qeveria e Maqedonisë dje firmosi vendimin për ndryshimin e emrave të dy shkollave në Komunën e Çairit. Shkolla Fillore “Cvetan Dimov” do të quhet “Hasan Prishtina”, ndërsa shkolla tjetër “Jane Sandanski” është emëruar “Jashar Bej Shkupi”.

Ndërkohë janë edhe dy shkolla tjera, për të cilat Komuna e Çairit ka dërguar kërkesë në Ministrinë e Arsimit, por që ende nuk është miratuar ndryshimi.

Ishte kërkuar që shkollat fillore “Nikolla Vapcarov” dhe “Rajko Zhinzifov” të zëvendësohen me emrat e Ismail Qemalit dhe Imri Elezit, ish pjesëtar i UÇK-së.

Miratimi i ndryshimit të këtyre emrave nga MASH-ti që drejtohet nga Abdylaqim Ademi është vonuar gati për dy vjet, ndërsa zyrtarët e BDI-së e kanë pranuar se këtë e kanë penguar përfaqësuesit e VMRO-DPMNE-së.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.