Во пожар кој изби во ученички дом на северот на Тајланд загинаа 18 девојчиња на возраст од пет до 12 години, соопшти полицијата.

Полициските претставници соопштија дека во пожарот, кој избил доцна синоќа во дистриктот Чанг Раи, има и повредени, од кои две се во тешка состојба.

Се уште не се знае точниот број на спасени девојчиња.

Пожарникарите три часа го гаселе огинот и ги се обидувале да ги спасат преживеаните и повредените.

Засега не се знае причината за пожарот.