fbpx

Нова војна – Азербејџан ја нападна енклавата Нагорно Карабах

Двете соседни држави Азербејџан и Ерменија досега двапати водеа војна за регионот Нагорно Карабах, првпат на почетокот на 1990-тите, по распадот на Советскиот Сојуз, а потоа во 2020 година

-

Министерството за одбрана на Азербејџан денеска соопшти дека почнало „антитерористички операции“ во подрачја на регионот Нагорно Карабах, кој е под контрола на етничките Ерменци. Во главниот град на Карабах, Степанакерт се слуша минофрлачки оган и сирени за тревога, јави Би-би-си.

Според досегашните сознанија, загинале 11 азербејџански цивили и полицајци, во експлозија на мина и во уште еден инцидент.

Безбедносните власти во отцепениот регион Нагорно Карабах велат дека азербејџанската армија „го прекршила прекинот на огнот долж целата линија на контакт со ракетни и артилериски напади“. Други официјални претставници на отцепените Ерменци велат дека станува збор за „голема воена офанзива“.

Двете соседни држави Азербејџан и Ерменија досега двапати водеа војна за регионот Нагорно Карабах, првпат на почетокот на 1990-тите, по распадот на Советскиот Сојуз, а потоа во 2020 година.

Азербејџанското министерство за одбрана во Баку денеска ги обвини ерменските сили за „систематско гранатирање“ на позициите на азербејџанската армија и порача дека одговорило со почнување „локални антитерористички активности за да се разоружа и обезбеди повлекување на формациите на вооружените сили на Ерменија од нашите територии“. Ова министерство посочи дека цел на активностите не се цивили или цивилни објекти и дека се онеспособуваат легитимни воени цели со користење високопрецизни оружја.

Во кратко телевизиско обраќање, ерменскиот премиер Никол Пашинјан ги отфрли наводите дека ерменскатаа војска е вклучена и го обвини Азербејџан дека почнал „копнена офанзива со цел етничко чистење на Ерменците од Карабах“.

Повици Азербејџан да ја прекине својата воена операција упати претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој преку платформата Икс (поранешен Твитер) порача дека тоа би овозможило вистински дијалог меѓу официјален Баку и Ерменците од Карабах.

Реагираше и германското министерство за надворешни работи, кое преку платформата Икс повика Азербејџан да прекине со артилериските напади и да се врати на преговарачката маса, како единствен чекор напред до траен мир.

Околу 120.000 етнички Ерменци живеат во планинската енклава.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Шарл Мишел: Украина би можела да стане членка на ЕУ до 2030 година

Украина би можела да стане членка на ЕУ во 2030 година, ако сите услови за тоа бидат исполнети, порача претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел во интервју за германски...