Екипата на Милан, иако важеше за голем фаворит на синоќашниот дуел со Палермо, сепак беше поразена на домашен терен со 2:0. Стрелци на головите беа Кристијан Запата (автогол во 23.минута) и Пауло Дибала (26.минута).

По овој пораз Милан заостанува девет бода зад лидерот Јувентус и се наоѓа на 7.место со 16 бодови, додека Палермо избега од опасната зона на испаѓање и сега е на 13. позиција со 12 бода.

Резултати од другите натпревари од 10.коло во Серија А:

Наполи – Рома 2:0

Емполи – Јувентус 0:2

Парма – Интер 2:0

Киево – Сасуло 0:0

Сампдорија – Фиорентина 3:1

Торино – Аталанта 0:0

Удинезе – Џенова 2:4

Вечерва играат Чезена – Верона и Лацио – Каљари.

Табела:

Јувентус – 25 бода

Рома – 22 бода

Сампдорија – 19 бода

Наполи – 18 бода

Џенова – 18 бода

Лацио – 16 бода (натпревар помалку)