fbpx

Фатмир Бесими ќе го посети мигрантскиот камп „Винојуг“ во Гевгелија

-

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, во рамките на својата улога на координатор за странска помош, денеска ќе оствари теренска посета во однос на донаторската координација за мигрантите во мигрантскиот камп „Винојуг“, Гевгелија.

Предвиден е состанок со високи претставници на меѓународните организации што дејствуваат на тоа поле.

Целта на состанокот и на посетата е овозможување информации од прва рака за потребите од помош и за нејзиното испорачување.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...