Фото: Kon Karampelas на Unsplash

„Фарми“ за креирање дезинформации за новиот корона вирус од Македонија и од Филипините работеле за Натурал њуз (Natural News), еден од најголемите споделувачи на теории на заговор и дезинформации за Ковид-19 на Фејсбук. Поради тоа, домејнот на Natural News и неговите сестрински сајтови се отстранети од социјалната мрежа, објави американски „СиЕнБиСи“.

Како што објави американсата телевизија, станува збор за „еден од најупорните споделувачи на виралното видео за т.н. ‘Пландемија’, кое лажно трвди дека корона вирусот е дел од намерна владина завера со цел да се контролира популацијата преку вакцини, и погрешно посочува дека носењето маска го зголемувало ризикот од зараза со корона вирусот“.

Фејсбук, во изјавата за „СиЕнБиСи“ објасниле дека откриле оти „странски ‘тролови’ постојатно реобјавуваат содржини од Натурал њуз, антиваксерски портал кој често постира лажни теории на заговор за корона вирусот, 5Г технологијата и Бил Гејтс. Овие ‘тролови’ исто така често реобјавувале содржини и од сестринските сајтови на Натурал њуз: Њуз таргет (NewsTarget) и Брајтион (Brighteon) во обид вештачки да го зголемат својот досег.

Скриншот од објавата на СиЕнБиСи

Фејсбук објавил дека повеќе страници од социјалната мрежа поврзани со Натурал њуз се отстранети „поради ‘спамерско’ однесување и злоупотреба, не поради содржината која ја објавуваа. Тие ги манипулираа луѓето за популарноста на нивните објави и се потпираа на ‘фарми’ за содржини во Македонија и на Филипините“.

Оттаму додале дека ваквите мерки ги преземале како дел од рутинските напори против ‘спамерски’ мрежи.

Инаку, официјалната Фејсбук страница на Натурал њуз била банирана од Фејсбук минатата година, но веб-сајтот го заобиколил банот постирајќи содржини во брендирани групи со имиња како „Amazing cures“ (Неверојатни лекови) и „GMO Dangers“ (Опасности од ГМО), кои имале стотици илјади следбеници.

Откако Фејсбук открил за манипулацијата, компанијата на 19 мај ја исклучила можноста да се постираат линкови до Натурал њуз и до сестринските сајтови.