fbpx

Шорткат: Возможна ли е кај нас енергетска транзиција?
(ВИДЕО)

Замена на јагленот со чиста енергија, особено од сонцето кое го имаме во изобилие, е една од главните заложби кон кои цели земјава на полето на енергетиката. Во новата епизода на „Шорткат“ ќе зборуваме за транзицијата на секторот кој се смета за еден од најголемите загадувачи на воздухот и емитер на стакленички гасови. Информираме за измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, а ја најавуваме и Сајбер Шејк дискусијата за млади „Дипфејк или реалност“.

Фејсбук и Инстаграм ќе ги означуваат видеата и фотографиите изменети со вештачка интелигенција

Технолошката компанија „Мета“ – сопственик на Фејсбук и Инстаграм, вчера најави големи промени во своите политики за дигитално создадени и изменети содржини, пред изборите...

Гугл би можел да наплаќа за интернет пребарувања со вештачка интелигенција

Гугл наводно подготвува планови за наплата на функциите за пребарување надградени со вештачка интелигенција, што би било најголемото менување на моделот на приходи на...

Промоција на стрип „Скрши што судбината гради“ од Гаја Смилевска

Денес, со почеток во 19:00 часот во кафе-книжарницата „Буква“ ќе се одржи промоција на стрипот „Скрши што судбината гради“ од Гаја Смилевска. Стрипот црпи инспирација...

Се дигитализира творештвото на Анте Поповски

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ – Скопје потпиша договор со Здружението за зачувување на делото на Анте Поповски „АНТЕВО ПЕРО“ за добивање дигитализирани материјали од...

Коалиција Маргини: Студентите и Деканатот на Медицински да се изјаснат дали стојат позади медицинските професионални стандарди

Загриженост и разочараност искажаа денеска Коалиција Маргини и „ТрансФормА“ од одлуката на Деканатот на Медицинскиот факултет во Скопје во последен момент да ја откаже...

Ако успеат да стигнат, младите хемичари освојуваат медали на меѓународни натпреварувања

Македонските средношколци кои заедно со нивните ментори се истакнуваат на меѓународни натпревари по хемија, од година во година се соочуваат со истиот проблем –...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...