!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Во пожар во Кина 19 мртви и осум повредени лица


       
Пекинг, 19 ноември, 2017 - 10:50 (META) 

Во пожар што изби во текот на ноќта во една станбена зграда во јужниот дел на Пекинг, 19 лица загинаа, а осум се повредени, соопштија кинеските власти.

Пожарот избил во квартот Дасинг и засега не се знае причината.

Агенцијата „Синхуа“ објави дека полицијата привела неколку осомничени.

Локалните медиуми пренесуваат дека 14 пожарникарски екипи го гаселе пожарот во текот на ноќта и дека тој е сега целосно изгаснат.