fbpx
Таг: застрелан

таг: застрелан

Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе e застрелан на предизборен собир, напаѓачот е уапсен

Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе e застрелан на предизборен собир во градот Нара, во близина на Осака во западна Јапонија. Нападот се случил додека Абе држел говор, пренесе Би-би-си. Помладиот брат на Шинзо Абе им изјави на новинарите во Токио дека на поранешниот премиер во моментов му дадена е трансфузија на крв во болница и дека се прават обиди да...

Вооружен напаѓач се обидел да влезе во претседателската палата во Техеран

Вооружен маж е ранет и приведен во Техеран откако се обидел да влезе во претседателската палата во главниот град на Иран, соопштил заменик-гувернерот на Техеран, Мохсен Хамедани, а пренесе новинската агенција „Фарс“. „Се обидуваме да го идентификуваме лицето и да ги дознаеме неговите мотиви“, додал Хамедани. Напаѓачот бил вооружен со голем нож, пренела агенцијата „Тасним“, а бил облечен во...

Ловец застрелан во главата во Струмичко починал в болница

Маж починал од тешките повреди во главата што ги добил при масовен лов во Струмичко, соопшти СВР Струмица. Инцидентот се случил вчера, околу 14.30 часот, во близина на браната Водоча. При лов на дивеч во кој учествувале поголема група ловци, Ж.И. бил повреден од ловна пушка во пределот на главата. Поради непристапниот терен, во струмичката болница бил донесен со теренско...

Мажот застрелан во Аеродром во болница бил донесен мртов

Мажот што денеска околу 17.40 часот бил застрелан со огнено оружје во скопската населба Аеродром, во Клиниката за хируршки болести „Свети Наум Охридски“ бил донесен мртов, информираше Министерството за здравство. Потоа лекарите се обидувале да го реанимираат цели 40 минути, но тоа било безуспешно, па била констатирана смрт, известија од министерството. Како што извести МВР, денеска околу 17.40 часот пред угостителскиот...

Починал носителот на независна листа што беше застрелан во Кичево

Носителот на независна листа на советници во Кичево, 40-годишниот Алит Абази, кој на 27 септември во центарот на Кичево беше застрелан, утрово починал на КАРИЛ во скопскиот Клинички центар. Абази од ранувањето беше во критична состојба на интензивна нега, поради сериозни повреди на абдоминалните органи и на ’рбетот. Врз Алит Абази, како и Дестан Абдиу, шеф на неговиот изборен штаб, и...

Седмоодделенец застрелан во училиштето во Палатица од 17-годишник, се бори за живот

Седмоодделенец од основното училиште „Фан Ноли“ во селото Палатица, општина Желино, вчера попладнето во дворот на училиштето бил застрелан и е во животна опасност, соопшти Јавното обвинителство. Во него еден куршум истрелал 17-годишник од Скопје, со пријавен престој во селото Палатица. Детето поради сериозноста на повредите е пренесено во Ургентниот центар во Скопје, оперирано е, но се наоѓа во животна...

Скопјанец застрелан во расправија во Ченто, се наоѓа во животна опасност

Откако вчера бил застрелан, 27-годишен скопјанец со тешки повреди е пренесен во Специјалната хируршка болница „Свети Наум Охридски“ во Скопје и се наоѓа во животна опасност, извести МВР. Инцидентот се случил вчера попладне. Во полиција било пријавено дека на улицата Фуштанска во населбата Ченто, две непознати лица, кои дошле со два автомобили, почнале да се расправаат со Г.Б. (27), по што...

Двајца полицајци нападнати со мачета во Белгија

Двајца полициски службеници биле повредени откако напаѓач се нафрлил врз нив со мачета во белгискиот град Шарлероа, јавува „Би-би-си“. Напаѓачот бил застрелан и ранет од полицијата, објави полицијата во Шарлероа на „Твитер“. https://twitter.com/PoliceCharleroi/status/761939214590177280 Тој, според информациите, извикувал „Алаху Акбар“ (Господ е голем, на Арапски) за време на нападот кој се случил пред главната полициска станица во градот. Областа околу местото на нападот...

13-годишна Израелка избодена до смрт на спиење

Тринаесетгодишна Израелка била избодена со нож до смрт, во напад кој се случил денеска во еврејска населба во окупираниот Западен Брег, јавуваат светските медиуми. Халел Јафа Ариел била нападната додека спиела во својата соба, во населбата Кирјат Арба. Чуварите на населбата го убиле напаѓачот, а при интервенцијата еден од нив бил потешко повреден со нож во лицето. Израелското министерство за здравство...

Тајната служба застрелала вооружен маж пред Белата куќа

Припадници на тајната служба на САД вчера застрелале вооружен маж пред Белата куќа, поради што пристапот кон објектот бил блокиран извесно време, јавуваат светските медиуми. Од полицијата за „Еј-би-си њуз“ изјавиле дека лицето извадило оружје кај безбедносниот пункт во близина на зградата, поради што било застрелано во стомакот. Напаѓачот бил пренесен во болница со тешки повреди, соопштиле официјалните служби....

Убиецот на двајцата новинари во САД се застрелал

Вооружениот маж осомничен за убиството на двајцата новинари во американската сојузна држава Вирџија се застрелал самиот неколку часа по инцидентот, пишува „Хафингтон пост“, повикувајќи се на информации од полицијата. Тој бил идентификуван како Вестер Ли Фланаган, на возраст од 41 година, кој до пред извесно време работел како репортер во истата телевизија како и жртвите, односно WDBJ-TV, разгранок на „Си-Би-Ес“...

Застрелан полицаец во Њујорк

Дваесет и петгодишен службеник на њујоршката полиција вчера бил застрелан во глава од вооружено лице во околината на Квинс, јавува „Би-Би-Си“. Полицаецот Брајан Мур, кој се наоѓа во критична состојба, бил застрелан кога со својот колега, со необележан полициски автомобил, пресретнале лице за кое претходно се посомневале дека е вооружено со пиштол. Според информациите на полицијата во Њујорк, осомничениот за пукањето...

Жител на Лојане со ловечка пушка застрелал соселанин

Утрово, околу 3.20 часот, во кумановското село Ваксинце, 32-годишниот Г.И. од Лојане со два патрони од ловечка пушка го застрелал А.М. (41) од истото село, информираат од полицијата. По инцидентот, А.М. бил принесен во Медицинскиот центар во Куманово, каде лекарите констатирале тешки телесни повреди. Како што информираат од полицијата, на пукањето му претходела раправија меѓу двајцата жители на Лојане. Полицијата работи на...

Застреланиот полицаец пуштен на домашно лекување

Полицаецот што синоќа беше застрелан во близина на трговскиот центар „Мавровка“ во Скопје и притоа доби повреда на левото рамо, е пуштен на домашно лекување. Според неофицијални информации, настанот се случил кога полицаецот, кој бил без униформа и не бил на работно место, тргнал кон Старата скопска чаршија. На улицата Стив Наумов, тој бил нападнат од две непознати лица, при што едното...

Полицаец застрелан кај „Мавровка“

Во престрелка кај трговскиот центар „Мавровка“ доцна синоќа, еден полицаец е повреден. Според неофицијалните информации, во полицаецот стрелале две лица кои се дале во бегство. Полицаецот од Бит Пазар бил префрлен во болница и не се даваат информации колку се сериозни повредите. Полицијата најавува повеќе детали за денеска.

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...