Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе e застрелан на предизборен собир, напаѓачот е уапсен

Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе e застрелан на предизборен собир во градот Нара, во близина на Осака во западна Јапонија. Нападот се случил додека Абе држел говор, пренесе Би-би-си.

Помладиот брат на Шинзо Абе им изјави на новинарите во Токио дека на поранешниот премиер во моментов му дадена е трансфузија на крв во болница и дека се прават обиди да се спаси неговиот живот.

Јапонскиот премиер Фумио Кишида изјави дека поранешниот премиер Шинзо Абе, кој беше ранет во атентат, е во тешка состојба и дека владата ќе размисли како да реагира понатаму, откако прво ќе ја процени ситуацијата.

„Сакам да верувам дека имало соодветно ниво на безбедност, но утврдувањето на тоа ќе биде дел од истрага“, изјави Кишида, кој по денешниот атентат врз Абе ја прекина предизборната кампања и побара од сите членови на неговиот кабинет веднаш да се вратат во Токио.

Нобуо Киши, кој ја извршува функцијата министер за одбрана во јапонската влада, додава дека какви и да се мотивите на напаѓачот, нападот е неоправдано дело.

Официјални лица претходно изјавија дека Абе бил застрелан во вратот и градите и дека претрпел значително внатрешно крварење.

Полицијата уапсила 41-годишен маж на местото на настанот во врска со пукањето во Шинзо Абе, објавија локалните медиуми.

Сведоците од местото на настанот рекоа дека по пукањето тој веднаш бил спречен од безбедносните службеници. Се вели дека бил вооружен со рачно изработено огнено оружје. Локалните медиуми објавија дека тој е поранешен припадник на јапонските поморски сили за самоодбрана, што е еквивалент на морнарица на земјата.

Пред да биде застрелан, Шинзо Абе водеше кампања за својата поранешна партија пред парламентарните избори во недела.

Либерално-демократската партија на Абе има виртуелен монопол на власта во Јапонија од крајот на Втората светска војна и немаше сомнеж дека премиерот Фумио Кишида ќе биде вратен за втор мандат овој викенд.

Во една неодамнешна анкета, партијата имаше 20 поени предност во однос на најблискиот конкурент.

Додека тој поднесе оставка од функцијата поради сериозни здравствени проблеми во 2020 година, Абе остана сериозен моќен посредник во неговата партија.

Неговото појавување во градот Нара беше потврдено од локалниот огранок на неговата партија само еден ден пред митингот.

Јавните собири како оној на Абе се типични во 20 дена пред изборите, единствениот период кога кампањата е дозволена според јапонскиот закон. И додека високи политичари како Абе вообичаено патуваат со големо обезбедување, нападите врз јавни личности се исклучително ретки во Јапонија.

Абе беше јапонскиот премиер со најдолг стаж и поднесе оставка во 2020 година поради здравствени причини. 67-годишникот откри дека доживеал релапс на улцеративен колитис, болест на цревата.

Него го наследи неговиот близок партиски сојузник Јошихиде Суга, кој подоцна беше заменет од Фумио Кишида.

Абе е познат по својата економска стратегија на „Абеномикс“. Наречен „Принцот“, Абе потекнува од политичко кралско семејство како син на поранешниот министер за надворешни работи Шинтаро Абе и внук на поранешниот премиер Нобусуке Киши.

Напишете коментар