Маж починал од тешките повреди во главата што ги добил при масовен лов во Струмичко, соопшти СВР Струмица.

Инцидентот се случил вчера, околу 14.30 часот, во близина на браната Водоча. При лов на дивеч во кој учествувале поголема група ловци, Ж.И. бил повреден од ловна пушка во пределот на главата. Поради непристапниот терен, во струмичката болница бил донесен со теренско возило по два часа, по што набргу бил прогласен за мртов.

Увид извршиле екипа на СВР Струмица и јавен обвинител, а во моментот се работи на расчистување на околностите.