fbpx
Таг: веб-страници

таг: веб-страници

Општинските веб-страници се слабо „поврзани“ со граѓаните

Локалните власти треба проактивно да објавуваат што е можно повеќе информации на веб-страниците на општините, бидејќи тие во денешно време се главниот извор на информации за квалитетот на владеењето. Новите услови на живеење наметнати од пандемијата со ковид-19 создаваат потреба локалните власти да објавуваат повеќе податоци и континуирано да работат на создавање на нови канали за дијалог и соработка...

„Фејсбук“ отстрани 212 лажни профили од Северна Македонија и Косово

Во последниот извештај доставен до Европската комисија (ЕК), како потписник на Кодексот на практики против дезинформациите, „Фејсбук“ посочува дека само во последните неколку седмици отстраниле осум координирани мрежи на лажни профили од Северна Македонија, Косово и Русија. Од „Фејсбук“ во извештајот објаснуваат дека вкупно отстраниле над 2.000 профили, страници и групи, од кои 212 потекнувале од Косово и од...

Владата за две недели ќе објави 21 документ за поголема отвореност

Владата на денешната седница го усвоила предлогот на Министерството за информатичко општество и администрација на веб-страниците на министерствата и на другите органи на државната управа да бидат објавени листа на акти и на материјали што министерствата согласно закон се обврзани да ги објават и навремено да ги ажурираат. Станува збор за список од 21 документ, што во наредните 15 дена треба да...

„Си-ен-ен“: Велеc со лажни вести се подготвува за изборите во САД во 2020 година

„Заспаниот крајречен град во Македонија е дом на десетици веб-страници кои објавуваат лажни приказни направени за да го привлечат вниманието на Американците. Секој клик додава пари на нивните банкарски сметки“, вели „Си-ен-ен“ во опширната приказна за младите велешани кои заработија многу пари, пишувајќи лажни вести во корист на претседателот на САД, Доналд Трамп, кога тој беше претседателски кандидат. Еден од оние кои...

„Унет“: Веб-страниците паднаа поради енормно зголемен сообраќај кон серверите

Нефукнционирањето на одреден број информативни веб-страници во саботата се должи на зголемување на сообраќајот кон серверите на македонскиот провајдер „Унет клауд“ од повеќе сервери и локации надвор од државата, соопштија од „Унет“. „Бидејќи тој неконтролиран сообраќај, кој многукратно ги надминувал заштитните капацитети на линкот, константно се зголемувал, кај нашиот интернет-провајдер до 5 часот почнале да се појавуваат проблеми на глобално...

E-печалбарите од Велес што пропагираа за Трамп ги освоија светските медиуми

Македонските тинејџери од Велес станаа глобална атракција откако дел од светските медиуми тврдеа дека велешаните, преку нивните пропагандистички веб-страници со лажни вести, влијаеле на тоа републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, да седне во Белата куќа. Откако во април минатата година „Мета“ пишуваше за петтемина млади велешани, сопственици на веб-страници што пренесуваат пропагандистички, најчесто лажни вести поврзани со избраниот...

Велешаните со пропагандните веб-страници за Трамп не веруваат дека влијаеле на изборите

Младите велешани кои беа сопственици на стотината веб-страници што пропагираа во корист на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, велат дека не сметаат дека нивните „портали“ имале какво било влијание на крајниот исход од претседателските избори. Дел од нивните пропагандистичките веб-страници или не постојат или неколку месеци ништо не објавуваат. - Немам никаков коментар за победата на Доналд Трамп на...

Светски влијателниот „Базфид“ ја користи агенцијата „Мета“ како извор

Изминатата година, македонскиот град Велес со популација од 45.000 луѓе, доживеа дигитална златна треска кога негови жители отворија најмалку 140 веб-страници што ширеа пропаганда за републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп, пишува американската веб-страница „Базфид“. „Базфид“ во својата опширна анализа ја цитира новинска агенција „Мета“ за текстот објавен во април, кога „Мета“ контактираше со петмина велешани, сопственици на веб-страници што пренесуваат пропагандистички вести во корист...

Македонци од Велес со пропагандни портали работат во корист на Доналд Трамп

Најмалку шест веб-страници што пренесуваат пропагандистички вести во корист на потенцијалниот кандидат на Републиканската парија за претседател на САД, Доналд Трамп, се регистрирани од Македонци што живеат во Велес! Според сопствениците на овие веб-страници, Велес е преплавен со вакви и со слични „портали“ во потрага по повеќе кликнувања и по заработка. Петтемина млади велешани, со кои „Мета“ контактираше, посочуваат дека финансискиот надомест им е...

Златниот пехар од Светското првенство во фудбал промовиран во земјава

Пехарот од Светското првенство пристигна во Скопје, како дел од светската турнеја во пресрет на мундијалот, кој на крајот на годината ќе се игра во Катар. Златниот пехар на...