fbpx
Таг: тестирања за ковид-19

таг: тестирања за ковид-19

Денеска 124 нови случаи на ковид-19, не се пријавени починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.798 тестови и регистрирани се 124 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 67, Битола – 24 и Прилеп – 8. Од вкупниот број на позитивни случаи (124), регистрирани се 22 реинфекции на ковид-19. Во изминатово деноноќие регистрирани сe 114 оздравени пациенти од ковид-19. Во текот на...

Изминативе три дена регистрирани 147 нови случаи на ковид-19, пријавени се 5 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 22.04 до 24.04.2022) направени се 3.722 тестови, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 84, Битола – 15 и Кавадарци – 12. Од вкупниот број на позитивни (147), регистрирани се 24 реинфекции. Регистрирани сe 238 оздравени пациенти од ковид-19 во изминативе три дена. Во...

Откриени 127 нови случаи на ковид-19, бројката на направени тестови надмина два милиона

Според најновите статистики на Институтот за јавно здравје, со направените 1.908 тестови за корона вирусот во последните 24 часа, бројката на направени тестови во земјава од почетокот на пандемијата надмина 2 милиона и изнесува 2.000.910 извршени тестирања. Со направените 1.908 тестирања се откриени 127 нови случаи на ковид-19, од кои во Скопје 57, во Битола 24, а во другите градови...

Бројот на активни случаи на ковид-19 во земјава се намали на под 1.000

По подолг период од почетокот на ковид-19 пандемијата, бројот на активни случаи во земјава падна под 1.000. Заклучно со денешниот ден, во земјава имало 826 активни случаи на ковид-19, додека во последниве 24 часа биле направени 684 тестови, а регистрирани се 18 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Од вкупниот број на позитивни случаи (18), регистрирана...

Денеска 185 нови случаи на ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство соопшти дека во изминативе 24 часа во земјава се направени 2.216 тестови, а регистрирани се 185 нови случаи на ковид-19. Од нив, речиси две-третини се од Скопје - 114, а следен град е Битола со 29, додека третиот според бројките, Кавадарци, има само 9 нови случаи. Од вкупниот број позитивни (185), регистрирани се 28 реинфекции, односно случаи...

Денеска 150 нови случаи на ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.290 тестови, а регистрирани се 150 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 84, Битола – 23 и Прилеп – 9. Од вкупниот број на позитивни (150), регистрирани се 27 реинфекции од ковид-19. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице: од Демир...

Денеска 322 нови случаи на ковид-19, пријавени се 6 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.246 тестови, а регистрирани се 322 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 178, Битола – 31 и Кавадарци – 19. Од вкупниот број на позитивни случаи (322), регистрирани се 42 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице од Скопје (86г),...

Денеска 281 новозаболен од ковид-19, пријавени се тројца починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.275 тестови, а регистрирани се 281 нов случај на ковид-19. Најголем број од новозаболените лица се регистрирани во: Скопје – 169, Битола – 24 и Кавадарци – 13. Од вкупниот број на позитивни случаи на ковид-19 (281), регистрирани се 48 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се три...

Денеска 319 нови случаи на ковид-19, пријавено е едно починато лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.720 тестови, а регистрирани се 319 нови случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје – 184, Битола – 25, Кавадарци – 23, Куманово – 14, Прилеп – 11, Велес и Кичево – по 9, Гевгелија – 7, Охрид – 6, Неготино и Делчево – по 5, Кочани –...

Денеска 318 нови случаи на ковид-19, пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.358 тестови, а регистрирани се 318 нови случаи на ковид-19. Најголем број од случаите се регистрирани во: Скопје – 166, Битола – 24, Велес и Прилеп – по 18. Од вкупниот број на позитивни случаи (318), регистрирани се 43 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 7...

Од направени 3.148 тестови регистрирани се 370 нови позитивни случаи на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа од вкупно направени 3.148 тестови, пријавени се 370 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Во изминатото деноноќие регистрирани се 3 починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 7 починати лица од: Тетово (1), Битола (1), Куманово...

Денеска 467 нови случаи на ковид-19, пријавени се 14 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.533 тестови, а регистрирани се 467 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 245, Куманово – 34 и Велес – 22. Од вкупниот број на позитивни случаи (467), регистрирани се 58 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 10 починати лица: 4 починати лица...

Денеска 631 новозаболено лице од ковид-19, пријавени се 10 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.818 тестови, а регистрирани се 631 нов случаj на ковид-19. Најголем број од случаите се регистрирани во Скопје – 337, Велес – 45 и Битола – 32. Од вкупниот број на позитивни случаи на ковид-19 (631), регистрирани се 102 реинфекции. Во текот на изминатово деноноќие, регистрирани се 6 починати...

Нови 234 случаи на ковид, регистрирани уште 17 починати пациенти

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа во земјава биле направени 1.318 тестови, а регистрирани се 234 нови случаи на ковид-19: Скопје – 180, Кавадарци – 19, Куманово, Прилеп и Неготино – по 6, Велес – 4, Гостивар и Крива Паланка – по 2, Битола, Струмица, Струга, Свети Николе, Дебар, Пробиштип, Кратово, Крушево и Македонски Брод –...

Денеска 1.269 нови случаи на ковид-19 од 4.047 тестирања, од кои 162 реинфекции

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 4.047 тестови, а регистрирани се 1.269 нови случаи на ковид-19. Најголем дел од заболените се од Скопје – 686, Тетово – 75 и Битола – 65. Од вкупниот број на позитивни случаи на ковид-19 (1.269), регистрирани се 162 реинфекции меѓу тестираните лица. Во...

Вакцинираните со две дози имаат три пати помали шанси да бидат заразени со корона вирусот

Ново истражување во Велика Британија откри дека имунизираните луѓе со две дози на вакцина против ковид-19 имале три пати помала веројатност од невакцинираните луѓе да бидат позитивни на тестирање на корона вирусот, објавува Империал Колеџот во Лондон, а пренесува Гардијан. Овие резултати од истражувањето REACT-1 што го предводи оваа високообразовна установа се засновани на податоци на направени тестови за корона...

Министерството за здравство ја демантира ВМРО-ДПМНЕ, во лабораториите има тестови и реагенси за ковид-19

Откако опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ утрово излезе со соопштение во кое тврди дека државните лаборатории во земјава се оставени без реагенси и го постави прашањето дали се прават доволно ПЦР тестови, од Министерството за здравство стигна демант на тврдењето на опозицијата дека граѓаните молат за термин за тестирање. „Министерството за здравство ги осудува лагите кои ги пласира партијата ВМРО-ДПМНЕ и ја...

Од ковид-19 во последните 24 часа починале 46 лица, откриени 687 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.050 тестирања, а регистрирани се 687 нови случаи на ковид-19, во : Скопје – 310, Куманово – 55, Битола – 35, Прилеп, Охрид и Струмица по – 33, Велес – 31, Кавадарци и Тетово по – 23, Гостивар – 19, Штип и Кочани по – 17, Свети Николе –...

Потврден 541 нов случај на ковид-19 од 2.789 тестирања, починале 19 лица

Во последните 24 часа се направени 2.789 тестирања, а регистриран е 541 нов случај на ковид-19 во: Скопје – 290, Прилеп – 43, Тетово – 22, Охрид – 21, Гостивар - 19, Кавадарци, Битола и Гевгелија – по 16, Велес - 15, Штип и Струмица – по 13, Ресен – 12, Неготино – 10, Куманово – 7, Богданци -...

Регистриран 721 нов случај на ковид-19 од 3.816 тестирања, починале 7 лица

Според податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа, Министерството за здравство информира дека од направени 3.816 тестирања, регистрирани се 721 нов случаj на ковид-19 во: Скопје – 334, Прилеп – 56, Кавадарци – 52, Неготино – 34, Велес – 26, Охрид – 24, Битола – 23, Куманово –22, Тетово – 18, Струмица – 16, Гевгелија –...

За два денари поевтинуваат бензините од полноќ

Бензините и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два денари по литар, а цената на дизелот и на мазутот останува иста. Ова го одлучи...