fbpx
Таг: скопје синема сити

таг: скопје синема сити

Со изложба на фотографии од Ник Кејв се отвора Скопје Синема Сити

Со изложба на српскиот рок фотограф Немања Ѓорѓевиќ ќе се отвори осмото издание на фестивалот за музички документарни филмови Скопје Синема Сити. Изложбата ќе се одржи на 29 јуни, среда, со почеток во 20 часот во галеријата на Културно информативниот центар (КИЦ). Истата е насловена како „They Long for the Light of Your Touch“ и е комплетно посветена на овогодинешниот...

Ник Кејв во фокусот на 8. издание на „Скопје Синема Сити“

Со изложба на фотографии на Ник Кејв од белградскиот фотограф Немања Ѓорѓевиќ започнува осмото издание на фестивалот „Скопје Синема Сити“. Изложбата ќе се одржи на 29 јуни, во галеријата на КИЦ-Скопје со почеток во 19 часот. Филмската програма на фестивалот за музички документарни филмови „Скопје Синема Сити“, пак, ќе се отвори со проекција на документарниот филм „Ник Кејв: 20,000 денови...

Фестивалот „Скопје синема сити“ во четири дена ќе понуди избор на музички филмови

Во дворот на Кинотека на Северна Македонија утре со почеток во 19 часот ќе започне седмото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“. Фестивалот ќе трае 4 дена, 18-19 септември и 21-22 септември, и ќе се одвива во дворот на Кинотека на Македонија. Сите проекции ќе почнуваат во 19 часот и картите ќе можат да се...

Филмови за Том Вејтс и за Брајан Ино на „Скопје синема сити Chill Out“

Филмскиот фестивал „Скопје синема сити“ организира дводневен летен филмски настан, Chill Out, во отворениот простор на Кинотека на Македонија, в четврток и в петок ( 27 и 28 август). Настанот ќе се отвори со изложба на визуелниот уметник Стефан Шашков „Мешање звуци“, која е инспирирана од музиката на авангардните амбиент-музичари Брајан и Роџер Ино, Џон Хасел, Харолд Бад и Роберт...

Филмови за Кирил Џајковски и The Hip на фестивалот „Докенритам“ во Белград

Во рамките на фестивалот „Докенритам“ во Белград на 11 јуни ќе бидат прикажани и два македонски музички документарни филмови - за Кирил Џајковски „Современа музика за современото доба“ на Ненад Георгиевски и филмот „The Hip“ во режија на Јане Алтипармаков. Филмовите се дел од категоријата „Земја во фокус“ на фестивалот, со акцент на Македонија. Фестивалот „Докенритам“, кој е фестивал за музички...

Филм за Леонард Коен и блок македонски филмови за затворање на 6. издание на Скопје синема сити

Вториот филмски викенд во рамките на 6. издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ ќе почне утре. Како и првиот викенд, така и овој ќе биде организиран во дворот на Кинотека на Северна Македонија. Утре со почеток од 19 часот, ќе бидат прикажани четири краткометражни македонски филмови, од кои три се анимираните филмови на режисерот Жарко...

Бендот „Њу ордер“ се пофали со наградата доделена од филмскиот фестивал „Скопје Синема Сити“

Светски реномираниот бенд „Њу ордер“ (New Order), кои се едни од најголемите бендови на сите времиња, се „артисти во фокус“ на филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје Синема Сити“ и беа наградени со награда за животно дело за достигнувања во музиката и филмот. Наградата им беше врачена во Манчестер. По повод оваа награда, тие се пофалија на нивните официјални...

Бендот „Њу ордер„ и фотографот Антон Корбeјн за отворање на шестото издание на филмскиот фестивал Скопје Синема Сити

Шестото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје Синема Сити“ ќе започне на 19 септември во дворот на Кинотека. Фестивалот е поделен во два блока: едниот дводневен блок ќе започне на 19 и 20 септември и во него ќе бидат прикажани четири филма, а другиот дводневен блок ќе се одвива на 2 и 3 октомври и ќе...

Изложбата „Патешествие“ која е приказ на кариерата на Влатко Стефановски ќе го отвори „Скопје синема сити“

Со изложбата на концертни и промотивни постери и плакати насловена како „Патешествие“, ќе започне филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ во Музеј на град Скопје на 2 септември со почеток од 20 часот. Изложбата „Патешествие“ претставува приказ на кариерата на Влатко Стефановски, но прикажана преку бројни концертни плакати од најразлични периоди од неговата кариера. Со оваа изложба...

„Скопје Синема Сити“ на 5 и 6 октомври, Руичи Сакамото горд на наградата

Во пресрет на четвртиот филмски настан кој што „Скопје Синема Сити“ го организира годинава, Руичи Сакамото го изрази своето задоволство за наградата доделена од овој Фестивал за животно дело. Четвртото есенско издание на „Скопје Синема Сити“ се одржува на 5 и 6 октомври во Кинотека на Македонија. На есенското издание ќе бидат прикажани четири филмови: „ЕКВ - Како да беше...

Репризното издание на „Скопје синема сити“ во Кинотека на Македонија на 2 и 3 февруари

Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ (Skopje Cinema City), во рамките на т.н зимско издание (Winter Edition) ќе репризира дел од филмовите од претходното, премиерно издание во 2017. Репризите на проекциите ќе се одржат на 2 и 3 февруари во Кинотека на Македонија. Зимското издание е прв од четирите филмски настани што се планирани да се случат оваа...

Филмови за Крафтверк и за Жан Мишел Жар на отворањето на „Скопје синема сити“

Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“, кој ќе се одржи од 15 до 19 јуни во Кинотека на Македонија, за отворањето ги најавува филмовите за пионерите на електронската музика Крафтверк, „Поп Арт“, и „Жан Мишел Жар – Историја на електронската музика“. Воедно, фестивалот го објавува својот прв промотивен видеозапис како најава за своето отворање. https://www.youtube.com/watch?v=bK75tZrzTbA Едно од главните начела...

„Скопје Синема Сити“ од 15 до 19 јуни во Кинотека на Македонија

Од 15 до 19 јуни, во киносалата на Кинотека на Македонија ќе се одржи третото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје Синема Сити“ во организација на граѓанското здружение „Номад-Арт“ во соработка на Кинотека на Македонија. Фестивалот на својата програма ќе има документарни филмови чијашто главна тема ќе биде музиката, без оглед на жанрот или годината на продукција,...

„Скопје синема сити – Загревање“ на 3 и 4 февруари во Кинотека на Македонија

На 3 и на 4 февруари во Кинотека на Македонија ќе се одржи „Скопје синема сити – Загревање“, настан на кој ќе биде прикажан избор на филмови од второто издание на филмскиот фестивал „Скопје синема сити“, што се одржа во октомври 2016 година. „Загревање“ е настан во рамките на којшто фестивалот, веќе традиционално во февруари, репризира избор од филмовите од претходното...

Вечерва почнува „Скопје синема сити 2015“

Првото издание на Фестивалот за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ почнува вечерва во Сули-ан во Старата скопска чаршија, во 20 часот. Фестивалот ќе биде свечено отворен со ексклузивна изложба на фотографии од Дејвид Боуви. Изложбата, поддржана од Министерството за култура на РМ, ќе презентира селекција на концертни фотографии, почнувајќи од турнејата на Боуви од 1983 насловена „Serious Moonlight“, преку...

Османи: С. Македонија нема да ги признае референдумите во Украина за приклучување кон Русија

Референдумите во окупираните украински територии имаат за цел да послужат како алиби за нелегална анексија на територија, што посебно ги загрозува малите држави, како Северна Македонија и земјава нема...