fbpx
Таг: планини

таг: планини

Нова епизода на „Шорткат“: Аутизмот ќе се обиде да ви одземе сè, од вас зависи колку ќе му дозволите!

Во новото издание на „Шорткат“ информираме за книгата „Не ме викај аутист – моето име е Адам“ на Аниса Ејуп Беќировиќ, мајка на 15-годишното момче со нискофунцкионален аутизам Адам. Во книгата што ја подготвува, Аниса го опишува животот на нејзиното дете низ серија раскази. За тоа какви им се секојдевијата, каков е  германскиот образовен ситем од кој Адам е...

Облачно со температура до 10 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно облачно, со повремени врнежи од дожд и снег  претпладнево во поголемиот дел од земјата, а на повисоките места и на планините од снег. Ќе дува умерен северен ветер кој, долж Повардарието ќе засилува. Дневната температури ќе се движи во интервал од 3 до 10 Целзиусови степени. Во Скопје претпладнево ќе врне повремен дожд. Попладне ќе...

Времето денеска со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места снег

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност која во текот на денот повремено ќе се зголемува. Доцна попладне ќе има повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег, претежно во јужните и западните делови од земјата. Ќе дува умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус пет до три, а...

Облачно време со врнежи од дожд, на планините снег

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд. На планините врнежите ќе бидат од снег. Пообилни врнежи ќе има попладне во западните и северните делови од државата. Максималната температура ќе биде во интервал од осум до 12 Целзиусови степени. Во вторник ќе биде претежно суво со умерен до засилен западен ветер. Во среда врнежи ќе има претежно во западните делови. Значително заладување...

Облачно време со врнежи од дожд и температура до 11 степени

Времето денска ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Повеќе врнежи ќе има попладне, особено во западните делови каде ќе наврнат од 10 до 15 литри на метар квадратен. Во југозападните делови можна е појава на грмежи. Утринската температура ќе се движи од минус два до четири, а дневната од шест до 11...

Дождливо, но топло време со температура до 15 степени

Времето денеска ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, кои ќе се интензивираат во вечерните и ноќните часови. Пообилни врнежите ќе бидат во западните делови, каде на места ќе наврнат над 35 литри на метар квадратен. Врнежи од снег преку денот ќе има само на повисоките планини, а во текот на ноќта снежната граница ќе се спушти до околу 1.500 метри...

Сончево време со пораст на дневната температура

Времето денеска ќе биде претежно сончево, а само во западните делови ќе има повремено зголемување на облачноста. На планините на северозапад ќе има услови за провејување на слаб снег. Утринските минусни температури во текот на денот ќе бележат пораст и ќе бидат во интервал од од три до 12 Целзиусови степени. Под влијание на јужно струење, во наредните денови, дневните температури ќе бидат релативно високи.

Сончево и топло време, попладне локално со дожд и со грмежи

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена локална облачност, а попладне во планинските подрачја ќе има ретка појава на дожд и на грмежи. УВ-индексот ќе има вредност 9. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19 Целзиусови степени, а дневната од 32 до 38 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло, со мала до умерена локална облачност и со...

Поројни дождови, заладување и снег на планините најавува УХМР за вечерва

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) за доцна попладне и во вечерните часови најавува пообилни врнежи од дожд во северните и во источните делови на земјата, каде што локално ќе бидат поројни и проследени со грмежи. „Во ноќните часови под влијание на студен бран проследен со спуштање на студен воздух од север ќе настапи нагло заладување, а на планините врнежите ќе...

Сончево и топло време со умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево и топло со умерена облачност. На планинските подрачја, локално, поради зголемена облачност, ќе има врнежи од дожд. Претпладне ќе дува слаб јужен и југоисточен ветер, а попладне - северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус 1 до 7 Целзиусови степени, а дневната од 18 до 25 степени. Во Скопје се очекува слично време, со температура...

Сончево и топло време со слаб ветер

Времето денеска ќе биде сончево, а во текот на денот во планинските подрачја ќе има појава на мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од 1 до 7 Целзиусови степени, а дневната од 18 до 24 степени. Во Скопје се очекува слично време. Утринската температура ќе се спушти до 4 Целзиусови степени,...

Облачно и свежо време со засилен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно со услови за проврнување повремен слаб дожд, додека на планините и на некои повисоки места ќе врне слаб снег. Ќе дува умерен северен ветер, кој повремено ќе се засилува, особено долж Повардарието и во источните делови на земјава. Највисоката температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 7 до 14 Целзиусови степени. Во Скопје...

Облачно време со повремени врнежи од дожд

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со повремени локални врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Позначителни врнежи се очекуваат во западните делови на земјата. Ќе дува умерен до засилен ветер од североисточен правец, а долж Повардарието ќе се засилува. Утринската температура ќе се движи од 1 до 8 Целзиусови степени, а дневната од 9 до 15 степени. Во Скопје се...

Облачно време со врнежи од дожд и од снег на планините

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Повеќе врнежи се очекуваат во северозападните делови од земјава. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец кој во текот на денот ќе го смени правецот во северен. Утринската температура ќе се движи од 2 до 7 Целзиусови степени, а дневната од 8 до...

Сончево време со слаб ветар

Времето денеска ќе биде сончево, во јужните подрачја претпладне ќе има мала до умерена облачност, а преку денот ќе биде претежно сончево со слаб ветер. На повисоките места и на планините ќе дува умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 9 до минус 1, а дневната од 4 до 9 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе...

Облачно и врнежливо време со снег на планините

Времето денеска ќе биде променливо облачно. Во западните и во северните делови од земјава ќе има врнежи кои во пониските подрачја ќе бидат од дожд, а на планините од снег и таму ќе се формира снежна покривка. Попладне снег ќе има и на повисоките места на запад. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено попладне и долж Повардарието. Утринската температура ќе...

Тенка снежна покривка го покри Охрид

Вчера во Охрид заврна првиот снег за оваа зима. Тенка снежна покривка го покри туристичкиот центар кој очекува зголемен број туристи за време на празниците. Температурата утрово во 7 часот се движеше околу нула Целзиусови степени, а провејуваше и слаб снег комбиниран со северен ветар. Во текот на ноќта температурата во градот и во околината се спушти до 4 Целзиусова степени. За...

Времето денеска дождливо, со снег на повисоките места

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Поради спуштање на многу студена воздушна маса од север, ќе дува засилен северен ветер, а во попладневните часови врнежите и на некои повисоки места ќе поминуваат во снег. Ќе се формира снежна покривка, особено на планините во западните делови. Температурата ќе се движи од 2...

Променливо облачно време со умерен северен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со повеќе сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер. Напладне ќе има зголемена облачност, a на планините е можна појава на слаб краткотраен дожд. Минималната температура ќе се движи од 2 до 10 Целзиусови степени, а максималната од 18 до 25 степени. Во Скопје се очекува слично време, со температура од 8 до...

Велосипедска тура низ Македонија и Бугарија за Денот на зелениот појас

Денот на зелениот појас, 24 септември, ќе се одбележи со велосипедска тура која ќе се вози од планината Осогово до планината Беласица. Бугарската фондација „Биодиверзитет“ информираше дека овој ден ќе биде одбележан со настан и во Струмица. Оваа година првпат се одбележува Денот на зелениот појас - 24 септември, со повеќе иницијативи низ Европа. Трасата на балканската велосипедската тура има вкупна должина...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...