fbpx
Таг: Молитвен појадок

таг: Молитвен појадок

Тимчо Муцунски во посета на САД: Работна средба со претставници на Стејт департментот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави. Во рамки на посетата тој оствари работна средба со високи претставници на Стејт департментот, информираат од ВМРО-ДПМНЕ. Тој остварил средба со Стивен Џи, директор во Директоратот за Јужно - Централна Европа и Бенсон Сивек, офицер одговорен за Македонија. Како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, на средбата биле потврдени...

Бујар Османи на молитвениот појадок во Вашингтон

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи неделава ќе престојува во неколкудневна работна посета на Вашингтон, во рамките на која ќе учествува и на традиционалниот молитвен појадок во организација на американскиот претседател, Доналд Трамп. Покрај тоа, предвидени се средби со луѓе од Белата Куќа,  од Стејт Департментот, меѓу кои и со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија,...

Мицкоски во посета на Вашингтон, ќе присуствува и на појадокот кај Трамп

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со Влатко Ѓорчев, Тимчо Муцунски и Слободанка Алексовска ќе бидат во неколкудневна работна посета на Вашингтон САД, информира партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека за време на посетата Мицкоски ќе реализира повеќе средби со претставници на Белата Куќа, Стејт Департментот и членови на Претставничкиот дом и Сенатот. Мицкоски ќе се обрати и на Безбедносниот форум...

Вилма Трајковска, Мукаетов и други бизнисмени беа на молитвениот појадок со Трамп

Неколку познати бизнисмени од Македонија, како и вицегувернерката на Народна банка, Маја Кадиевска-Војновиќ, присуствуваа на молитвениот појадок во Вашингтон во организација на новиот американски претседател, Доналд Трамп. На овој важен светски настан присуствуваа и претседателот на управниот одбор на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, со сопругата Емилија, основачот на фондацијата „Борис Трајковски“, Вилма Трајковска, извршниот директор на истата фондацијата, Роберт Милчев, извршниот директор...

Заев учествува на Регионалниот молитвен појадок во Србија

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска учествува на Регионалниот молитвен појадок во Белград. Настанот го организира Собранието на Република Србија, како иницијатива за регионално подобрување на односите меѓу соседите, продлабочување на соработката со државите од регионот и светот. На денешниот настан во Белград присуствуваат повеќе од 200 учесници, конгресмени и претставници на бизнис заедницата од САД, од германскиот Бундестаг како и високи...

Делегација на Собранието ќе присуствува на молитвениот појадок во Вашингтон

Делегација на Собранието, предводена од претседателот Трајко Вељаноски, престојува во Вашингтон, каде што ќе учествува на 64. Молитвен појадок, традиционален, национален американски собир. Во состав на делагацијата се потпретседателот на Собранието, Рената Десковска, и Павле Саздов и Нора Алити. Делегацијата на Собранието во текот на својот престој во Вашингтон ќе учествува на неколку настани поврзани со појадокот, а ќе оствари и...

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...