fbpx

Заев учествува на Регионалниот молитвен појадок во Србија

-

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска учествува на Регионалниот молитвен појадок во Белград.

Настанот го организира Собранието на Република Србија, како иницијатива за регионално подобрување на односите меѓу соседите, продлабочување на соработката со државите од регионот и светот.

На денешниот настан во Белград присуствуваат повеќе од 200 учесници, конгресмени и претставници на бизнис заедницата од САД, од германскиот Бундестаг како и високи политички претставници на Србија.

Заев се сретнал со делегацијата од САД, предводена од американскиот конгресмен Роберт Адерхолт, а остварил средби и со голем број учесници.

– Од клучен интерес за целиот регион е засилена соработка помеѓу земјите и нивна интеграција. Тоа е основен услов за понатамошен економски развој и економска соработка – потенцирал Заев.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повеќе од 11.000 учесници на скопските улици: Заврши 19то издание на Виз Ер Скопски маратон

Над 11.000 тркачи од повеќе од 45 земји од светот, утрово ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, натпреварувачки дух и многу задоволни лица. Ваква беше сликата на стартот...