fbpx
Таг: локомотива

таг: локомотива

Три претстави во МКЦ в среда и во четврток

Центарот за нови иницијативи во уметноста и културата „Локомотива“ информира дека во просториите на Младинскиот културен центар деновиве ќе се одиграат три претстави. На 3 ноември ќе се прикажува „Ладен воздух: ода за женската фантазија“ на Александра Петрушевска, како и „Seguir moviendo“ на Дарио Бардам. За двата перформанси блок билети може да се набават овде. „На 4 ноември, пак, ќе...

Се чека локомотива од Турција за да тргне возот од Скопје за Кичево

Државната компанија Железници на РСМ-Транспорт ќе чека Турција да нѝ помогне со локомотиви за да може да ја пушти во сообраќај укинатата железничка линија Скопје-Кичево-Скопје. Воз за Тетово, Гостивар и Кичево од Скопје не сообраќа уште од мај 2021 година, кога тогашното раководство на Железници ги укина патничките возови кон Кичево и Кочани. Во актуелниот возен ред за 2022 година...

Утре започнува „На работ на климатската катастрофа“ – конференција за иницирање промена во креативните размисли

Во Музејот на современа уметност утре (20 мај) и сабота (21 мај) ќе се одржи конференцијата „На работ на климатската катастрофа: култура, екологија и креирање политики во 21 век“. Идејата за конференцијата е таа да претставува вид платформа на која теоретичари и практичари од различни сфери ќе дискутираат и споделуваат знаење за возможните начини на трансформирање на иднината во иднина...

Во петок отворање на уметничката инсталација „Урбани градини: сврзни ткива“

Во петок (24-ти декември) со почеток во 16 часот во Педагошка Академија/ Стакларник (Дрезденска 15) ќе се отвори уметничкиот настан претставен преку инсталацијата „Урбани градини: сврзни ткива“ во изработка на уметницата Ана Лазаревска. Се работи за развоен/процесен проект, односно уметничко истражување со целосна идеја и реализација на Ана Лазаревска, во рамките на програмата „Други простори“/Уметност Клима Промена спроведена од Локомотива...

Две деца се тешко повредени при судар на автомобил со локомотива во Битола

Две деца на возраст од 2 и 5 се тешко повредени при судар на автомобил марка Пежо 206 и локомотива (работна машина) на железнички премин во близина на училиштето „Коле Канински“ во Битола, потврдија од Министерството за внатрешни работи за Мета.мк. Несреќата се случила вчера во 8 часот наутро, а мајката која управувала со автомобил марка пежо минала со...

Во САД претставен првиот товарен воз на батерии што полни енергија од кочење

Првиот товарен воз во светот што е придвижен од хибридна локомотива на батерии што произведува енергија од кочењето деновиве беше претставен во Питсбург, САД, јавува Гардијан. Овој иновативен проект претставува нов обид на американските власти да ги намалат емисиите на јаглерод диоксид од железничкиот транспорт, со цел да се справат со климатските промени. Железничкото транспортно претпријатие Вабтек ја презентираше новата...

Имаме богато железничко наследство, но немаме музеј и интерес за да го зачуваме (галерија)

Денот на македонските железничари и годинава беше симболично одбележан на 9 април. На овој ден, во далечната 1873 година се воспоставил сообраќајот на првата железничка линија меѓу Скопје и Солун. По 147 години од основањето на железницата во земјава, Македонија заедно со Албанија се последните земји во Европа кои немаат локација каде што може да се одбележи овој ден....

Пристигнаа новите локомотиви, до 2022 година треба да се обноват шест моторни возови

Во Скопје деновиве пристигнаа последните три од нарачаните четири електрични локомотиви за потребите на Железници - Транспорт. Новите кинески локомотиви постепено ќе се пуштаат во сообраќај за потребите на товарниот железнички сообраќај, а една од нив веќе е ставена во функција за влечење на товарните возови. Инвестицијата за обнова на возниот парк е во висина од 7 милиони евра,...

Промената на локомотиви на граница го успорува превозот на патници и стоки

За разлика од земјите - членки на ЕУ, на граничните премини во земјава и денес се врши промена на локомотива при превозот на патници и стоки во железничкиот сообраќај. Особено кај патничките возови, менувањето на локомотивата изискува ангажирање на влечен парк од две железнички претпријатија, додека патниците чекаат дополнителни десетици минути и пристигнуваат подоцна до посакуваната дестинација. Во случајот на...

Поради кражба синоќа прекинат железничкиот сообраќај Скопје – Велес

Прекин на железничкиот сообраќај на пругата Скопје - Велес имало вчера од  21.56 до 23.50 часот, поради обид за кражба на тегови од мрежата за напојување на возовите со струја. Како што соопшти МВР, прекинот бил меѓу железничката станица Драчево и железничкото стојалиште „Јане Сандански“.

Најмалку 32 загинати во железничка несреќа во Индија

Најмалку 32 лица загинале, а околу 100 се повредени во железничка несреќа во Индија, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на информации од индиски официјални претставници. Несреќата се случила кога седум вагони и локомотива од патнички воз излетале од шините во областа Кунера, недалеку од границата меѓу државите Одиша и Андра Прадеш. Портпаролот на железницата за агенциите изјавил дека бројот на повредени сè...

Железничката линијата кон Кочани повторно е во функција

Железничката линија од Кочани кон Скопје, по пожарот на локомотивата што се случи пред две недели, повторно е во функција. Пожарот на локомотивата го актуелизираше проблемот со единствната железничка линија што води кон Кочани, по што раководството на „Македонски железници“ излезе со најава дека се размислува за нова линија. - Годинава размислуваме да воведеме редовна патничка линија од Кочани за Штип и обратно, на барање...

JП Лајка стерилизирало 111 кучиња во ноември

Јавното претпријатие (ЈП) Лајка, кое е задолжено за проблемот со бездмните животни во Скопје соопшти дека продолжиле да си ги вршат обврските, и покрај, како што велат, тешката финансиска...