fbpx
Таг: австрија

таг: австрија

Потврдена победата на Ван дер Белен на претседателските избори во Австрија

Поранешниот лидер на Партијата на зелените, Александар ван дер Белен, дефинитивно е победник на претседателските избори во Австрија, пред кандидатот на екстремната десница, Норберт Хофер, соопштило денеска австриското министерство за внатрешни работи, објавувајќи ги привремените конечни резултати од изборите. На претседателските избори, кои се одржаа во неделата, Ван дер Белен добил 53,8 отсто, додека Хофер освоил 46,2 отсто од гласовите. Хофер го...

Кандидатот на екстремната десница доживеа пораз на претседателските избори во Австрија

Кандидатот за претседател на Австрија на крајно-десничарската Слободарска партија, Норберт Хофер, доживеа пораз на претседателките избори што се одржаа денеска, јавува „Би-би-си“. Како што пренесува британскиот национален сервис, шефот на кампањата на Хофер ја признал победата на независниот кандидат Александар ван дер Белен, која ја имаше поддршката на Зелените. Иако функцијата на австрискиот претседател е во голема мера церемонијална, денешните претседателските...

Австријците денеска избираат нов претседател на државата

Утринава во 8 часот, во Австрија беа отворени речиси сите избирачки места за претседателските избори, на кои околу 6,4 милиони Австријци ќе одлучуваат меѓу кандидатот на десничарската Слободарска партија, Норберт Хофер, и кандидатот кој ја има поддршката на Зелените, Александар ван дер Белен. Првите резултати, како што пренесуваат медиумите, треба да бидат познати денеска по 17 часот, кога би требало да...

Лавина на Алпитe, има загинати и повредени

Најмалку едно лице загина, а повеќемина се сериозно повредени во лавната што се случи на австриските Алпи. Како што се наведува, до несреќата дошло попладнево, кога на осум скијачи кои се искачувале на планината им се урнала лавина од 3.000 метри височина. Две лица, чиј пол и националност не се наведени и кои не биле повредени во несреќата, ги повикале спасувачите. Сериозно повредените се...

Германија вратила 12.760 бегалци во Австрија

Австрија не се соочува со доаѓање на мигранти преку своите јужни граници, туку од Германија, која со автобуси ги враќа мигрантите што не побарале азил, пишуваат австриските медиуми. Во просек Германија дневно во Австрија враќа по 34 лица, а од август досега во Алпската Република се вратени 1.060 лица. Од почетокот на годинава, бројот на бегалци кои германските полицајци ги вратиле...

Курц: Затворањето на балканската рута беше правилен чекор

Затворањето на балканската рута беше правилен чекор, изјави австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, пред одборот за надворешна политика на австрискиот парламент. Курц ги отфрли тврдењата на пратеничката од Зелените, Ален Корун, дека затворањето на балканската рута придонело за најголемиот товар да падне врз Грција и врз Италија. Тој, исто така, негираше дека официјална Виена води политика на оградување...

Керн: ЕУ мора да се подготви за последиците од акумулацијата на бегалците на Балканот

Земјите од балканската миграциска рута, од Грција до Германија, се согласуваат дека треба да се зајакнат контролите на надворешните граници на ЕУ, изјави денеска австрискиот канцелар, Кристијан Керн, по самитот во Виена. Керн на самиот ги собра колегите од Германија, Словенија, Хрватска, Србија Унгарија, Романија, Бугарија, Македонија, Грција и од Албанија. На состанокот учествуваа и претседателот на Европскиот совет, Доналд...

Ципрас: Мора да го одржиме во живот договорот ЕУ-Турција за бегалците

Европската Унија и Турција мора да ги исполнат заемните обврски за да продолжи имплементирањето на договорот за бегалците, апелираше грчкиот премиер, Алексис Ципрас, по завршувањето на самитот за бегалската криза во Виена. Ципрас побара поголема солидарност и еднакво распределување на товарот и на одговорноста за бегалската криза кај сите европски држави, а не само кај земјите каде првично пристигнуваат бегалците. Тој...

Туск: Мигрантската криза може да се реши само со соработка со Балканот

Услов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка на ЕУ со нејзините партнери на Балканот, порача денеска во Виена претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, пред почетокот на самитот „Мигрантската рута на Балканот“. - Уште од првите денови на миграциската криза, немав сомнеж дека клучот за решавањето на кризата е во враќањето на ефикасната контрола на надворешните граници на...

Димитриев во Виена на самит за бегалската криза

Македонскиот премиерот Емил Димитриев денеска во Виена ќе учествува ќе учествува на Самитот за бегалската криза, насловен „Миграцијата долж балканската рута“. Покрај Димитиев, на самитот, по покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн, ќе учествуваат и премиерите на деветте земјите што се наоѓаат на таканаречената балканска рута, односно премиерите Алексис Ципрас од Грција, Миро Церар од Словенија, Тихомир Орешковиќ од Хрватска, Еди...

Австрија се закани дека ќе ја тужи Унгарија ако не ги прими мигрантите

Австрија ќе jа тужи Унгарија доколку таа земја одбие да ги прими назад мигрантите, кои, според европските правила, се обврзани да побараат азил во првата држава на ЕУ во којa влегле минатата година, изјави министерот за внатрешни работи на Австрија, Волфганг Соботка. Државите на Централна и на Источна Европа, вклучително и Унгарија, се противат на обидите на ЕУ да ги...

Германија за шест месеци вратила 11.700 мигранти во Австрија

Бројот на бегалци што германската влада ги одбила на германско-австриската во првите шест месеци од 2016 година изнесувал 11.700 лица. Германската полиција во периодот од јануари до јули во Австрија вратила 11.700 бегалци, соопшти Министерството за внатрешни работи на Германија. Со тоа, министерството ги потврди наводите на министерот за внатрешни работи на Австрија, Волфганг Соботка, кој во неодамнешно интервју изјави дека Германија оваа година...

Турција ја затрупала Австрија со налози за апсење

Турција по неуспешниот воен пуч во земјата ги затрупала австриските власти со налози за апсење, тврди виенскиот неделник „Профил“. Турските власти во Австрија интензивно трагаат по приврзаници на противникот на претседателот Реџеп Таип Ердоган, односно припадници на мрежата на свештеникот во егзил, Фетулах Ѓулен. Министерството за правосудство на Австрија, како што се наведува, од 15 јули, кога успешно е задушен воениот...

Австрија планира нови ригорозни мерки за мигрантите

Австриското министерство за внатрешни работи бара одземање на бегалскиот статус на мигрантите кои ќе извршат криминално дело. Барањето е дел од предложените нови ригорозни мерки за мигрантите. Според австриското министерство, новите мерки ќе придонесат за забрзување на процедурата за одземање на бегалскиот статус. Сепак, засега не се открива за кои кривични дела ќе им се одзема бегалскиот статус на мигрантите.

Курц: Бурката не е верски, туку антисоцијален симбол

Австриските конзервативни политичари вчера повикаа да се забрани носењето бурка, истакнувајќи дека тоа не им овозможува на жените да се вклопат во австриското општество. Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц од Народната партија која планира следната година да го донесе новиот закон за интеграција, рече дека верските симболи, како што е бурката се прашања за кој треба да...

Австриски полицајци на српско-македонската граница

Српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ денеска во Виена соопшти дека со премиерот Александар Вучиќ и канцеларот на Австрија Кристијан Керн договориле дел од австриските војници да бидат распоредени на српско-македонската граница. - Сакаме да ги спречиме илегалните преминувања и да испратиме јасен сигнал дека такви работи нема да дозволиме. Затоа и подлабоко на наша територија ќе продолжиме да...

Австрија со помош од 500.000 евра за настраданите од поплавите

Помош од 500.000 евра на Македонија за поплавите ќе додели Австрија од Фондот за елементарни непогоди во странство. Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц прецизира дека тие средства ќе бидат ставени на располагање на австрискиот и македонскиот Црвен крст. Парите треба да да бидат искористени за евакуирање на лицата во привремени престојувалишта.  

Курц: ЕУ треба да ги прекине пристапните преговори со Турција

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц смета дека Европската Унија треба да ги прекине пристапните преговори со Турција за членство во унијата. Шефот на австриската дипломатија, во интервју за државната телевизија „ОРФ“ рекол оти смета дека и договорот за бегалците меѓу ЕУ и Турција исто така „се наоѓа пред крај“, односно дека е неодржлив. „Договорот со Турција нема...

Австрискиот канцелар бара ЕУ да ги прекине преговорите со Турција

Австрискиот канцелар Кристијан Керн изјави дека ќе отвори дискусија со лидерите на европските влади за прекин на преговорите со Турција за членство во ЕУ поради демократските и економските слабости на земјата. Европските лидери се загрижени поради акциите што турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги презема против осомничените дисиденти по минатомесечниот неуспешен воен пуч. Керн дополнително ја заостри реториката во интервјуто за јавниот сервис...

Австрискиот уставен суд ги поништи претседателските избори

Австрискиот уставен суд пресуди дека претседателските избори мора повторно да се одржат. Екстремно десничарскиот кандидат Норберт Хофер изгуби со мала разлика. Хофер, која беше кандидат на Слободарската партија, изгуби за 31.000 гласови од Александер ван дер Белен, поранешен професор по економија, кој ја доби поддршката на Партијата на зелените. Конечното пребројување на гласовите покажа дека Ван дер Белен освоил 50,3 отсто...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...