fbpx
Таг: австрија

таг: австрија

Заев на 26 и 27 јуни во официјална посета на Австрија и Полска

Премиерот Зоран Заев, придружуван од владина делегација на 26 јуни ќе оди во официјална посета на Република Австрија, а на 27 јуни во Република Полска, соопштија од владината прес-служба. Во Виена, Заев ќе се сретне со федералниот канцелар на Република Австрија, Себастијан Курц, по што ќе имаат заедничка прес-конференција. Премиерот ќе има и средба во Парламентот на Австрија, ќе се...

Заев – Кнајсл: Има интерес за нови инвестици од Австрија

Постојат добри односи помеѓу Македонија и Австрија на политички и на економски план и двете страни се уверени дека е отворен простор за продлабочување на билатералната соработка во сите области. Кај австриските бизнисмени има интерес за нови инвестиции во Македонија. Таков заклучок е донесен на денешната средба на премиерот Зоран Заев, со Карин Кнајсл, сојузната министерка за Европа, интеграции...

Курц: На мигрантите да им се помогне во нивните матични земји

Австрискиот канцелар Себастијан Курц во интервју за весникот „Билд ам Зонтаг“ повика да се запрат обидите за наметнување на квоти за раселување на бегалците и предложи да им се помогне на бегалците во земјите од каде што доаѓаат. Додека беше министер за надворешни работи, Курц ја критикуваше одлуката на германската канцеларка Ангела Меркел во 2015 година во својата земја да...

Автомобил се удрил во автобус со Македонци во Австрија

Еден загинат е епилогот на сообраќајната несреќа што се случила вчера, во 21.50 часот, кај Шлирбах во Австрија, кога автомобил удрил во автобус со кој Македонци патувале од Германија кон Македонија, јави австриската државна телевизија ОРФ. Засега не се познати причините зошто автомобилот, со кој управувал 27-годишен Австриец, преминал на левата лента и удрил во автобусот. Во судирот животот го...

Заев на средба со Курц: Очекуваме почеток на преговори со ЕУ во 2018 година

На маргините на Виенскиот економски форум, премиерот Зоран Заев се сретна со актуелниот министер за надворешни работи на Австрија и мандатар за составување на новата австриска влада, Себастијан Курц. На средбата Заев и Курц ја потврдиле активната политичка, економска и секторска соработка. Курц му честитал на Заев за демократски спроведените избори, а Заев го информирал за напредокот во реализацијата на...

Заев утре на економски форум во Виена

Премиерот Зоран Заев утре ќе учествува на Економскиот форум „Дијалог за иднината 2017“, што се одржува во Виена, Австрија. Заедно со него, на форумот ќе учествува и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, најавија од Владата. Заев ќе учествува во дебатата „Регионалната соработка како дел од европските интеграции“, а вицепремиерот Анѓушев ќе говори на првата пленарна сесија „Живееме во дигитално време! Визија и...

Себастијан Курц е на пат да ја освои титулата најмлад премиер во Европа

Досегашниот шеф на дипломатијата на Австрија, младиот конзервативец Себастијан Курц, е на пат да стане нов канцелар и со тоа и најмладиот премиер во Европа. Тоа се должи на предвидувањата на анкетите за гласовите што ќе ги добие неговата конзервативна Народна партија, на денешните парламентарни избори во Австрија. Според сегашните проекции, Народна партија може да се надева на 30,2 проценти гласови,...

Европски суд: Легитимно е враќањето на азилантите во Хрватска

Австрија и Словенија можат легитимно да ги враќаат во Хрватска барателите на азил што стигнале на нивна територија преку Хрватска во екот на мигрантската криза, одлучи денеска Европскиот суд за човекови прави. Судот заклучил дека во овој случај се применува Даблинскиот договор, според кој земјата на ЕУ во која барателот на азил прво влегол, треба да го разгледа неговото барање за азил. Австриските...

Курц до Димитров: Австрија ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ

Австрија е пријател на Балканот и на Македонија, напиша на „Твитер“ шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров. Тој рече дека му е чест што се сретнал со австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, и што му презентирал едно ново македонско поглавје. https://twitter.com/Dimitrov_Nikola/status/884367417090199552 На средбата, како што информираат од австриското МНР, се разговарало за миграцијата, евроинтеграциите, ОБСЕ, со која годинава претседаваат Австрија...

Димитров утре во Австрија на покана на Курц

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, утре ќе престојува во работна посета на Австрија на покана на австрискиот шеф на дипломатијата, Себастијан Курц, информираат од Министерството за надворешни работи. Во рамките на посетата, предвидено е министерот Димитров да оствари средби и со членови на комисијата за надворешнa политика во австрискиот Национален совет, како и со претседателот на Комората на индустријалците на...

Анѓушев – Коблер: Странските инвеститори ќе имаат отворен партнер во Владата

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, денеска се сретна со амбасадорката на Република Австрија, Ренате Коблер, со која разговарал за инвестициите на компаниите од Австрија, која е втора земја во поглед на обемот на инвестиции. - Инвеститорите од странство, вклучително и оние од Република Австрија, ќе имаат искрен и отворен партнер во Владата. Странските компании кои веќе имаат инвестирано во...

Попоски во Виена на Постојаниот совет на ОБСЕ

Министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски, денеска во Виена ќе се обрати на седница на Постојаниот совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа. Како што соопшти МНР, за време на посетата предвидено е министерот Попоски да се сретне со својот австриски колега, министерот за надворешни работи Себастијан Курц.

Курц предлага создавање центри за бегалци во Грузија или земјите од Западен Балкан

Шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц, се залага за создавање центри за бегалци надвор од територијата на Европската Унија, што заедно ќе работат со Високиот комесаријат за бегалци на ОН, пишува германскиот весник „Билд“. - Потребни ни се центри за бегалци надвор од територијата на ЕУ, што заедно ќе работат со Високиот комесаријат за бегалци на ОН. Нема толку фундаментално...

Курц: Конечните одлуки треба да ги донесат партиите, а ние нема да се мешаме

Македонските политички партии треба да ги донесат одлуките кои што се носат по избори, а од наша страна нема да има мешање во понатамошниот тек на настаните, изјави шефот на австриската дипломатија и претседавач со ОБСЕ, Себастијан Курц, кој денеска е во посета на земјава. Тој истакна дека интересот на Австрија е во Македонија и понатаму да има силен партнер...

Попоски и Курц ја посетија „котата 59“, но го одминаа кампот „Винојуг“

Шефот на австриската дипломатија и претседавач со ОБСЕ, Себастија Курц, денеска пристигна во земјава, а попладнево со својот домаѓин, вицепремиерот и министер за надворешни работи, Никола Попоски ја посетија котата (граничниот камен) 59 на македонското-грчката граница, кај Гевгелија. Изјава за медиумите, за време на посетата на „котата 59“, даде само Попоски кој истакна дека Македонија одиграла клучна улога во спречувањето...

Курц утре со Попоски ќе оди на „котата 59“ кај Гевгелија

Шефот на австриската дипломатија и претседавач со ОБСЕ за 2017 година, Себастијан Курц утре ќе претстојува во работна посета на земјава во рамките на која ќе се сретне со својот македонски колега Никола Попоски. Според агендата, објавена од Министерството за надворешни работи (МНР), Попоски и Курц утре во 13.30 часот ќе ја посетат котата (граничниот камен) 59 на македонско-грчката граница...

Доскозил: Балканската мигрантска рута мора подобро да се затвори

Министерот за одбрана на Австрија, Ханс Петер Доскозил, во интервју за германскиот весник „Велт“, вели дека неговата држава, заедно со соседните земји, има намера да ги затвори „дупките“ долж балканската миграциска рута заради заштита на границите. Според Доскозил, балканската рута сè уште не е затворена како што треба. Балканската рута во најголем дел беше затворена во март минатата година, но...

Австрија: Уапсено едно лице осомничено за планирање на терористички напад во Виена

Австриската полиција вчера уапсила едно лице, осомничено дека подготвувало терористички напад во главниот град на земјата, Виена, соопшти полицијата, јавуваат светските медиуми. Министерот за внатрешни работи на Австрија, Волфганг Соботка, изјави дека станува збор за 18-годишен мигрант, кој имал австриско државјанство. Тој додал дека има индиции дека осомничениот планирал да го изврши нападот од радикално-исламистички мотиви. Осомничениот бил уапсен, откако специјалните полициски...

Австрија од 1 јануари го презема претседавањето со ОБСЕ

Од 1 јануари 2017 година, Австрија го презема претседавањето со Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ). Претседавањето со ОБСЕ, кое трае една година, Австрија го презема од досегашниот претседавач, Германија. Австриското претседавање со организацијата доаѓа во многу чувствителен момент, поради украинската криза, која сè уште не е решена, а предизвика и влошување на односите меѓу Западот и Русија. Шефот на австриската...

Австрија како иден претседавач со ОБСЕ ќе бара дијалог со Русија, порача Курц

Австрија следната година, како претседавач со ОБСЕ, ќе бара дијалог со Русија, која со кризата во Украина го прекрши меѓународното право, порача денеска на министерскиот состанок на земјите членки на ОБСЕ, шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц. - И покрај сите црвени линии кои се пречекорени, неопходно е да ѝ се пристапи на Русија, затоа што сè друго нема да...

Руските сили нападнале 40 градови во Донбас, гранатирани населени места во повеќе региони

Украинските власти тврдат дека руските сили нападнале повеќе од 40 градови во Донецкиот и Луганскиот регион во најжестоката офанзива од почетокот на руската агресија врз Украина. Укринформ јавува за...