fbpx

Штајнмаер: Задржувањето на турските сили во Сирија е непожелно

-

Шефот на германската дипломатија, Франк Валтер Штајмаер, денеска ја предупреди Турција да не ги задржува предолго своите воени сили во Сирија, откако Анкара поведе прекугранична офанзива против милитантите на Исламска држава и локалната курдска милиција.

– Турција има многу активна улога во Сирија во последните неколку дена, вклучувајќи и воена акција. Но, сите мораме да имаме интерес да избегнеме долгорочни воени судири на сириска територија – рече Штајнмаер во Братислава.

САД претходно соопштија дека се вознемирени од офанзивата на турската војска против курдските сили во Сирија, затоа што тие се дел од коалицијата која во таа земја се бори против Исламска држава.
Официјална Анкара претходно објави дека целите на интерес во Сирија се потиснување на ИД од нејзините граници и спречување на ширењето на влијанието на курдската милиција.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...