„Самсунг“ ќе направи пробив на пазарот на новата генерација паметни телефони што функционираат со оперативниот систем „тизен“, зад кој стои самата компанија.

Првиот телефон „самсунг“ со оперативен систем „тизен“ ќе биде „ Z1“ и неговата цена ќе биде 90 долари, објави денеска веб-страницата „Коукотланд“.

За оваа цена, купувачот ќе добие уред што, меѓу другото, ќе доаѓа со екран од четири инча, 800×480, двојадрен процесор од 1,2 гигахерци, работна меморија од 768 мегабајти, простор за чување податоци од четири гигабајти, со мемориска СД-микрокартичка, задна камера од три мегапиксели и предна камера од 0,3 мегапиксели, „3G“ врска и батерија од 1.500 мегаампери на милиампери на час.

Телефонот би требало следниот месец да биде лансиран со верзија „тизен 2.3“ и тоа, на почетокот, само во Индија.