fbpx
Таг: Самсунг

таг: Самсунг

Вработените во Самсунг во генерален штрајк, бараат повисоки плати и подобри услови

Најголемиот синдикат на Самсунг Електроникс во Јужна Кореја стапи во генерален штрајк на неопределено време, откако тридневниот прекин на работата и работничките маршеви не дадоа резултати. Работниците на Самсунг бараат повисоки плати и бонуси. Националниот синдикат на Самсунг Електроникс објави дека 31.000 негови членови, што е околу една четвртина од вкупниот број вработени во технолошкиот гигант во Северна Кореја, ќе...

На Фејсбук се споделува лажна промоција на Самсунг телефони за 123 денари

Техномаркет, добро позната продавница за бела техника, нема ваква понуда за Самсунг телефони. на Официјалната веб страница на Техномаркет може да се види дека Самсунг телефони С22 Ултра се продаваат за 90.000 денари. Смарт цената, односно цената со попуст за овие телефони е 70.000 денари, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Пост на Фејсбук споделува видео...

Не може да се купи Самсунг телевизор за 125 денари

Доколку се посети официјалната страница на „Амазон“ (amazon.com) и се пребарува „Samsung“ телевизор од истиот модел како од ФБ објавата, ќе се добие понуда со цена од 427 американски долари. Телевизор за 125 денари не постои. И на официјалната Фејсбук страница на претставништвото на Самсунг во Македонија, не може да се најде понуда на телевизор од 125 денари, пишува...

Самсунг не доделува 800 телефони за тие што ќе напишат „Среќен роденден“

Станува збор за лажна наградна игра којашто се споделува  од лажна фан-страница што има само 86 следбеници. Официјалната Фејсбук страница на Самсунг изгледа многу поинаку и е професионално одржувана. Таму има над 162 милиони следачи, секојдневни професионални реклами, информации за фирмата, линкови до официјалната веб-страница, телефони за контакт итн., односно има голем број информации кои ја гарантираат нејзината веродостојност. На таа страница...

Измислена наградна игра: Самсунг не доделува 400 мобилни телефони

На официјалната Фејсбук страница на „Самсунг Македонија“ не може да се најде објава со ваква содржина. Исто така и на официјалната Фејсбук страница на Кипер маркет нема ваква објава.Очигледно е дека станува збор за лажна објава, а тоа може да се примети од големиот број грешки во интерпункцијата, граматиката и јазичноста, како и тоа што страницата има само еден...

Не се продаваат „Samsung“ телевизори за 120 денари, се работи за измама!

Во објави на Фејсбук се злоупотребуваат брендовите „Амазон“ и „Самсунг“ и се мамат корисниците на Фејсбук да оставаат свои лични податоци кои подоцна може да бидат злоупотребени. Доколку се посети официјалната страница на Амазон и се пребарува „Samsung“ телевизор од истиот модел како на ФБ објавите,  ќе се добие понуда со цена од 124,46 американски долари. Телевизор за 120...

Вистиномер: Лажна Фејсбук страница на „Самсунг“, споделува објава за лажна наградна игра

На официјалната Фејсбук страница на „Самсунг Македонија“, не може да се најде објава за ваква нарадна игра. „Вистиномер“ се обрати во „Самсунг“ од каде ни потврдија дека станува збор за лажна објава и дека компанијата нема никаква врска со овие профили, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Пост на Фејсбук, користејќи го логото на компанијата „Самсунг“ споделува...

Самсунг и Хуавеи веќе работат на 6G технологија

технологија
Корејската компанија Самсунг Електроникс официјално најави дека работи на развој на нова 6G мобилна мрежа. Информацијата доаѓа во период кога е доведено во прашање распространувањето на контроверзната 5G мрежа, затоа што во многу држави уште нема најава за воведување на оваа технологија. Од Самсунг потврдија дека ги прошириле постоечките истражувања во областа на телекомуникациите. Овие истражувања ќе бидат дел од...

„Фејсбук“ без согласност споделувал податоци со производители на смартфони

Социјалната мрежа „Фејсбук“ имала договор за споделување податоци на корисниците со компании производители на смартфони и други уреди, како „Амазон“, „Епл“, „Блекбери“, „ХТЦ“, „Мајкрософт“, „Самсунг“ и десетици други, пишува американскиот весник „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на извори во социјалната мрежа. Како што е наведено, „Фејсбук“ има потпишано договори со најмалку 60 производители на паметни телефони и други уреди. Соработката траела...

Уапсен потпретседателот на „Самсунг“ поради истрага за корупција

Јужнокорејските власти го уапсија потпретседателот на компанијата „Самсунг електроникс“, Ли Џае-јонг во рамки на истрага за корупција, која доведе до отповикување на јужнокорејската претседателка Парк Геун-хе. Судот во Сеул соопшти дека е неопходно Ли Џае-јонг да биде уапсен поради нови докази. Сепак, судот го одби барањето за апсење и на претседателот на компанијата, Парк Санг-јин. Канцеларијата на специјалниот обвинител во вторникот...

Најмногу очекуваните паметни телефони годинава

Познавачите на пазарот на паметни телефони типуваат кои ќе бидат моделите што ќе предизвикаат најголемо внимание во светот годинава. Откако ќе се појави на пазарот, осмата генерација ќе биде јаготката на шлагот за прославата на десеттиот роденден на „ајфон“. „Ајфон 8“ ќе биде комплетно редизајниран во однос на претходниците. „Мек ворлд“ најавува можно враќање на дизајнот со нерѓосувачки челик со...

Блекбери-таблет од „Самсунг“

Канадската компанија „Блекбери“ го претстави својот нов уред SecuTABLET, кој настанал како соработка меѓу „Самсунг“ и компанијата „Еј-Би-Ем“. Уредот се темели на таблетот на „Самсунг“, моделот „galaxy Tab S 10,5“ со кој има речиси идентични спецификации. Таблетот е опремен со бројни безбедносни решенија, па поради тоа пред се е наменет за разни агенции и бизнис корисници. https://www.youtube.com/watch?v=nP2avEmnJ_U

„Самсунг“: Внимавајте што зборувате пред паметните телевизори

Јужнокорејската компанија „Самсунг“ ги предупреди своите купувачи да избегнуваат разговори од лична природа пред „паметните“ телевизори. Предупредувањето се однесува на гледачите кои на своите телевизори „самсунг-смарт“ користат услуга за гласовна активација. Во соопштението се наведува дека сличните телевизори „слушаат“ разговори кои се водат пред нив и разменуваат детали со „Самсунг“ или со трети лица. Предупредувањето е објавено на страницата на магазинот „Дејли...

„Самсунг“ ќе ја купи „Блекбери“

„Самсунг“ размислува да ја преземе компанијата „Блекбери“ и е подготвена да плати околу 7,5 милијарди долари, јавуваат светските агенции. Јужнокорејската компанија нуди од 13,35 до 15,49 долари за акција на „Блекбери“, што е од 28 до 60 отсто повеќе од нивната сегашна реална вредност на пазарот. „Самсунг“ најмногу е заинтересирана за патентите на „Блекбери“, а самата вест за состанок на челниците на...

„Самсунг“ лансира паметен телефон за 90 долари

„Самсунг“ ќе направи пробив на пазарот на новата генерација паметни телефони што функционираат со оперативниот систем „тизен“, зад кој стои самата компанија. Првиот телефон „самсунг“ со оперативен систем „тизен“ ќе биде „ Z1“ и неговата цена ќе биде 90 долари, објави денеска веб-страницата „Коукотланд“. За оваа цена, купувачот ќе добие уред што, меѓу другото, ќе доаѓа со екран од четири инча, 800x480, двојадрен процесор од...

Подарок од „Самсунг“ – отказ за Божик

Јужнокорејската компанија „Самсунг“, без претходна најава, одлучи да ја затвори својата најголема продавница во Велика Британија, „Експиријенс стор“ во Лондон. Крајот на годинава несомнено е особено тежок за јужнокорејскиот гигант. Демонтирањето на продавницата почна ноќта меѓу 23 и 24 декември, кога сите вработени, во пресрет на Божик, добиле известување за отказ. „Самсунг“ прецизираше дека и понатаму сака да ги задржи другите...

„Галакси ноут 4“ доби новогодишна реклама

„Самсунг“ креираше новогодишна реклама за својот нов телефон „галакси ноут 4“, во која главниот лик се обидува да стигне дома за празниците, а телефонот со опциите што ги нуди му помага да го оствари тоа. https://www.youtube.com/watch?v=QmtithY_TeM

Новиот телефон „galaxy S6“ ќе има екран од 5,5 инчи

Веќе извесно време се зборува дека новиот телефон „galaxy S6“ ќе пристигне со поголем екран и со поголема резолуција од својот претходник. Ваквите информации ги потврдува и „скриншотот“ кој се појави на кинескиот портал CNMO. Доколку информациите се точни, новиот телефон „galaxy S6“ на компанијата „Самсунг“ ќе поседува екран од 5,5 инчи, со резолуција од 1.440×2.560 пиксели, а во него...

„Самсунг“ ќе гради фабрика во Виетнам

Јужнокорејскиот технолошки гигант „Самсунг електроникс“ (Samsung еlectronics) ќе инвестира три милијарди долари во изградбата на својата фабрика во Виетнем, објави „Би-Би-Си“. Ова ќе биде втората фабрика на производителот на смартфоните и таблетите „галакси“ (Galaxy). Првата производствена линија чинеше две милијарди долари и проработи во март оваа година, откако во неа работат повеќе од 16.000 лица.  

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...