Пет лица загинаа во пад на ирански хеликоптер кој се урна во Карипско Море, соопшти државната иранска телевизија.

Пронајдени се телата на четворицата членови на екипажот и на еден цивил, како и делови од хеликоптерот, но засега не се знае причината за падот.

– Причината за падот на авионот ќе ја знаеме кога ќе ја пронајдеме црната кутија – велат официјални владини лица.

Хеликоптерот е во сопственост на Националната нафтена иранска компанија и тој превезувал пациент од нафтената платформа „Амир Кабир“, кога исчезнал на половина милја од платформата.

Нафтената платформа „Амир Кабир“ е на 250 километри оддалеченост од крајбрежјето на Карипското Море, каде се извлекува нафта од вода на длабочина од 1.000 метри.