fbpx

Либија: Експлозија на бомби пред амбасадите на Египет и на Емиратите

-

Бомби експлодираа пред амбасадите на Египет и на Обединетите Арапски Емирати во либискиот главен град Триполи. Засега нема информации за жртви, ниту за предизвикани посериозни материјални штети.

Експлозиите следуваа по серијата експлозии на автомобил-бомби, кои во средата експлодираа во неколку града во Лидија што се под контрола на меѓународно признаената власт.

Египет и Обединетите Арапски Емирати летоска го повлекоа дипломатскиот персонал од Триполи поради ескалацијата на ситуацијата во северно-африканската држава.

Според очевидците со кои контактираше новинската агенција „Ројтерс“, бомбата предизвикала мали оштетувања на објектот на египетската амбасада, но не се знае дали тој бил погоден.

Засега нема информации дали амбасадите биле мета на бомбите, ниту дали некој од обезбедувањето бил во објектите за време на експлозиите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
udemy course download free
download mobile firmware
Free Download WordPress Themes
download udemy paid course for free