Албанската пратеничка Луиза Џувани денеска поднесе оставка, откако полицијата го приведе нејзиниот син поради престрелката во ноќен клуб, во која загинаа четири лица.

Луиза Џувани и нејзиниот син Констадин Џувани
Луиза Џувани и нејзиниот син Констандин Џувани

Како што соопшти полицијата, пукањето во тиранскиот ноќен клуб „Анте гранд“ почнало по жолчна расправија, во која учествувал и синот на пратеничката од владејачката Социјалистичка партија. Во престрелката се убиени четири лица, а двајца се повредени.

Полицијата го приведе Констандин Џувани и уште две лица, кои се главни осомничени за престрелката во клубот што се наоѓа на 100 метри од американската амбасада во Тирана.

Албанската актерка и пратеничка Луиза Џувани ја соопшти својата оставка на прес-конференција, која ја одржа заедно со премиерот Еди Рама.