fbpx
Таг: Володимир Зеленски

таг: Володимир Зеленски

Зеленски – најважната дезинформациска мета на Кремљ

Володимир Зеленски
Никогаш досега пропагандната машинерија на Кремљ не била концентрирана на ширење толку многу дезинформации за една личност, како што тоа сега се прави кога станува збор за Володимир Зеленски. Секојдневните и постојани напливи на невистини за украинскиот претседател покажуваат дека тој претставува трн во окото на режимот во Москва и главна пречка за неуспехот на „тродневната инвазија“, чие времетраење...

500 дена од руската воена инвазија: Зеленски го посети островот што го нарече „место на победата“

Претседателот на Украина Володимир Зеленски објави видео на Телеграм од неговата посета на островот кој стана симбол на украинскиот отпор - додека војната влегува во својот 500-ти ден, објави Би-би-си. Овој остров првично го зазеде Русија, но подоцна Украина го врати назад. Во видеото на Телеграм, украинскиот претседател го нарече „место на победа“ кое никогаш нема да биде повторно освоено. Зеленски го...

Самит на Г7: Се засилуваат санкциите против Русија и се очекува присуството на Зеленски

Лидерите на членките на Групата седум (Г7) - САД, Јапонија, Германија, Велика Британија, Франција, Италија и Канада се согласиле да ги заострат санкциите против Русија, додека нацрт-комуникето што ќе биде објавено по нивните разговори во јапонскиот град Хирошима ја истакнува потребата да се намали зависноста од трговијата со Кина, пренесува Ројтерс. Лидерите на Групата седум (Г7), на кои треба да...

Украина се согласи на преговори во Хомел во Белорусија

Украинскиот претседател Володомир Зеленски преку социјалните мрежи објави дека разговарал со белорускиот лидер Александар Лукашенко. „Се договоривме украинската делегација да се сретне со Русите без претходни услови на украинско-белоруската граница, во реонот на реката Припјат. Александар Лукашенко ја презеде одговорноста за тоа што во моментот на заминувањето, преговорите и враќањето на украинската делегација, сите авиони, хеликоптери и ракети поставени на...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...