fbpx
Таг: онлајн купување

таг: онлајн купување

Скопјанец што измамил купувачи доби кривична пријава од полицијата

Скопјанецот О.И.(32) доби кривична пријава за измамување купувачи, според член 248 од Кривичниот законик, затоа што во 2021 преку профил за продажба на производи на Фејсбук рекламирал за продажба грејач за шише за бебиња, а доставувал нешто друго. Кривичната пријава е поднесена од Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје. Како што соопшти полицијата, неколку граѓани што го...

Првиот рурален е-пазар „Наша тезга“ пример за успех на здружени жени

Жените од Руралната Коалиција ја лансираа првата онлајн платфотма преку која со само неколку кликови може да се купат овошја, зеленчуци, мед, лешници па дури и вкусно приготвени традиционални специјалитети, ракотворби и природна козметика. Виртуелните тезги на првиот рурален женски е-пазар „Наша тезга“ се спој на традицијата на нашето домашно производство со модерниот начин на живот на потрошувачите и растот...

МИМ го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“

Македонскиот институт за медиуми го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“ во кој ќе бидат доделени три годишни награди во категориите најдобра истражувачка сторија, најиновативен новинарски производ...