fbpx
Таг: Коѕиас

таг: Коѕиас

Во Скопје и Атина се пребројуваат раните и се лечат повредите од „Илинденска“

За помалку од 48 часа од промоцијата на „новото“ име, и во Скопје и во Атина се бара излез и од оваа нова ситуација. Премиерот Зоран Заев, на лидерската средба доби поддршка (значајна) само од коалицискиот партнер ДУИ, но изостанаа другите чинители. Неговиот грчки колега, Алексис Ципрас, помина уште полошо – доби цврсти четири „не“ од партиите и едно завиено...

Лидерска средба за името ќе има, но во термин кој на сите им одговара

Лидерска средба ќе се одржи во термин кој им одговара на сите политички субјекти кои се дел од овој вид средби. Додека се утврди термин кој одговара за сите, лидерот на опозицијата може да побара средба со премиерот, велат за МИА од Владата во врска со барањето на ВМРО-ДПМНЕ за итна лидерска средба за преговорите за името. - Владата на...

Нимиц: Имавме сериозна средба со позитивни, но и тензични моменти

По средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Сунио близу до Атина, посредникот во преговорите Метју Нимиц рече дека разговорите биле сериозни, со позитивни, но со тензични моменти. - Имавме сериозна средба на која се обидовме да најдеме решение за спорот за името. Во разговорите имаше позитивни моменти, но...

Грчката дијаспора бара Коѕиас да ги прекине преговорите за името

Неколку организации од грчката дијаспора му испратија писмо на шефот на дипломатијата, Никос Коѕиас, во кое го обвинуваат дека ги понижува Грците ширум светот и со кое бараат прекин на преговорите за името. Во писмото се вели дека „е очигледно оти преговорите се во ќорсокак и дека нема ниту една причина за нивно продолжување“. Тие го обвинуваат Коѕиас дека веќе...

Коѕиас: Ако прифати ерга омнес, а не го смени Уставот, следната влада ќе го уапси Заев

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку блиску, до договор. Но, и да не постои договор, нема ние да бидеме виновни и ова го знае вселената, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за емисијата „Историес“ на грчката телевизија „Скај“. Коѕиас...

Теодоракис: Следната недела е клучна дали ќе се реши или нема проблемот со името

Лидерот на грчката партија Река, Ставрос Теодоракис, кој е еден од политичарите со кои Никос Коѕиас имаше средби за да ги информира за текот на преговорите во Виена, по средбата изјави дека „следната недела ќе биде клучна дали ќе се реши или нема да се реши проблемот со името“. Шефот на грчката дипломатија Коѕиас по разговорите во Виена со македонскиот...

Атина: Изјавата на Димитров фрла сенка врз преговорите и посетата на Коѕиас

Изјавата на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој наводно, при контактитe со европски колеги рекол дека некои грчки ставови за името се „блиску до апсурдни“ го намалија оптимизмот во Атина за брз исход од преговорите. Оваа изјава грчките медиуми ја припишуваат на „добро информирани дипломатски извори“ и сметаат дека ќе фрли сенка, или како што вели „Катимерини“, „облаци на хоризонтот“ врз...

Коѕиас ѝ го претставил подновениот договор на владата, следната недела слетува во Скопје

Според грчките медиуми, шефот на дипломатијата Коѕиас, на вонредна владина седница ја преставил грчката верзија на нацрт-договорот околу проблемот со името, во кој наводно, се додаден и нови елементи. Според последните информации, можно е Коѕиас со документот да допатува во Скопје кон средината на следната недела. За сега, наспроти минатите искуства, содржината на договорот, се држи во тајност и далеку од...

Атина била „вознемирена“ од тајмингот на посетата на Заев на Анкара

Грчката влада не крие дека е вознемирена оти премиерот Зоран Заев „побрзал“ да ја посети Анкара и „да побара јавна поддршка од Турција“. Во Атина сметаат дека овој потег ја отвора вратата за поголема улога на Турција на Балканот, особено во овој период кога грчко-турските односи пак се во криза, овој пат околу островите Имиа, пишува грчкиот весник „Иефимерида“. Премиерот...

Димитров: Идентитетските прашања ќе останат надвор од процесот на преговори

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска ги негираше информациите дека во преговорите со Грција се разговара и за идентитетот. - Преговорите не се почнати, во моментов ги исцртуваме контурите на кое ниво, во каков формат и кога ќе почнат. Не е корисно да се шпекулира за нешто што е брифинг на министерот Коѕиас или не е....

Атина: Ахмети доаѓа на своја иницијатива, ние сè што требаше му кажавме на Попоски

Посетата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на Атина задутре, во Грција се најавува како дел од напорот да се најде побрзо решение за безизлезот во кој е заглавен спорот за името. Во анализа на грчкиот весник „То вима“, средбата на Ахмети со шефот на дипломатијата Никос Коѕиас се оценува како дел од грчката стратегија периодов да се најде...

ЕУ и САД барале името бргу да се реши, Коѕиас имал „нови и храбри“ иницијативи

Шефот на грчката дипломатијата, Никос Коѕиас, подготвува нови храбри потези и иницијативи во преговорите за решавање на спорот за името. Ова го тврди грчкиот весник „Етнос“, кој пишува дека Коѕиас имал подготвено план за напредок во преговорите од јуни, чие спроведување доцниело поради септемвриските парламентарни избори. Наводно, САД и Европската унија барале 20-годишниот спор да се реши во следните месеци, за...

Иванов се сретна со Коѕиас

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, и министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, размениле мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави, при што Иванов го поздравил усогласувањето на мерките за доверба меѓу двете земји, оценувајќи дека тоа претставува значаен чекор за понатамошно унапредување на билатералните односи и може да придонесе за создавање позитивна атмосфера за надминување на...

Попоски – Коѕиас: Да се стопи деценискиот мраз на недоверба

Грција и Македонија договорија 11 мерки со кои ќе се работи на зајакнување на довербата и на креирање поволна клима за надминување на спорот за името. Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, и шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, на денешната средба во македонското Министерство за надворешни работи, не донесоа некој конкретен заклучок за поместување на црвените линии...

Бесими утре ќе се сретне со Коѕиас во Атина

Вицепремиерот за европски прашања, Фатмир Бесими, утре ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, во Атина. Од грчка страна не се откриваат детали што ќе биде на агендата на разговорите. Ова е втора посета на Бесими на Атина во рок од две години. Тој имаше средба во 2013 година со тогашниот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос. Со посетата...

Коѕиас: ЕУ ја има разгалено БЈРМ

Грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕиас, смета дека ЕУ ја има разгалено Македонија, ја нема научено на култура на компромиси и поради тоа е заглавена во актуелната политичка криза. Начинот на кој ЕУ се однесувала кон Македонија, убедувајќи ја дека нема да мора да прави компромиси со Грција и со албанскиот фактор бидејќи ќе се изврши притисок врз Атина,...

Коѕиас во јуни ќе ја посети Македонија

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во јуни планира да направи тура низ Западен Балкан и да ја посети и Македонија. Коѕиас ја најави желбата и идејата да ги посети Македонија, Србија, Албанија, Косово, Црна Гора и Босна во интервју за радиото „Параполитика“, истакнувајќи дека овој чекор е за да се покаже интерес за поактивна грчка политика на Балканот. Коѕиас забележа дека...

Научниците Бертоци, Мелдал и Шарплес се добитници на Нобеловата награда за хемија

Керолин Р. Бертоци, Мортен Мелдал и К. Бери Шарплес се овогодишните добитници на Нобеловата награда за хемија, објави Нобеловиот комитет, пренесува Гардијан. Со олеснување на комплицираните хемиски процеси, тие овозможиле овозможиле употреба...