fbpx
Таг: кандидатски листи

таг: кандидатски листи

ДИК: Лицата со попреченост ќе може да се потпишуваат на кандидатските листи и надвор од просториите

Државната изборна комисија (ДИК) извести дека со цел овозможување на целосно остварување на правата на сите граѓани/ки кои сакаат да даваат поддршка за некоја независна листа во постапката за собирање на потписи , вработените во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија кои се сместени во простории каде нема услови за пристап на лица со попреченост, се задолжуваат...

Вестминстер: Младите како кандидати за пратеници ретко се на добитни позиции

Просечната возраст на кандидатите за пратеници на претстојните парламентарни избори е 42,54 години. Партијата со најмлади кандидати има просечна возраст од 32,3 години, додека највисоката просечна возраст кај една партија е 53,2 години. Најмладите кандидати на овие избори имаат 18 години, додека највозрасниот кандидат 87 години. Ова се дел од наодите на новото истражување на Фондацијата за демократија на...

На изборите на 12 април сакаат да се натпреваруваат 15 коалиции и политички партии

Фото: Борче Поповски
Државната изборна комисија (ДИК) до синоќа на полноќ примила кандидатски листи на 15 коалиции и политички партии за предвремените парламентарни избори што треба да се одржат на 12 април. Станува збор за 84 листи со вкупно 1.578 имиња на кандидатските листи, кои допрва треба да бидат потврдени од ДИК. За учество во гласањето на дијаспората се одлучиле шест политички...

На полноќ истекува рокот за поднесување кандидатски листи за локалните избори

Вечерва на полноќ истекува рокот за поднесување на кандидатски листи за претстојните локални избори закажани на 15 октомври. Кандидатските листи се доставуваат до општински изборни комисии, кои во рок од 48 часа од приемот треба утврдат дали листите се поднесени во соодветниот рок и дали се составени во согласност со одредбите на Изборниот законик. Поднесувачите на листите на кандидати имаат рок...

ДИК денеска ќе одржи седница за локалните избори

Државната изборна комисија денеска ќе ја одржи 123. седница на која, како што е најавено, треба да биде разгледано и усвоено упатството за начинот и за постапката за поднесување, прием и за потврдување на кандидатските листи за локални избори. Членовите на ДИК ќе разговараат и за упатството за важечки и неважечки гласачки ливчиња, како и за утврдување на личниот идентитет...

Лица од дневен весник уценувале претставник на ДИК

Претставник на ДИК ноќеска, во 00.45 часот во СВР Битола во пријавил кривично дело уцена. Како што соопшти МВР, претставникот на комисијата вчера во 16.33 часот, додека со уште две лица патувал кон Битола, поради надзор за печатење избирачки материјал, добил телефонски повик на својот службен мобилен телефон. Лицето што му се јавило и му се претставило дека е од дневен весник,...

Само разузнавачи не недостигаат на листите за пратеници

Политичките партии ги скроија кандидатиските листи за претстојните предвремени парламентарни избори, а она што, меѓу другите изненадувања, боде очи е што во првите редови во трката за пратеничкото столче на 11 декември се најдоа, како ретко досега, повеќемина поранешни шефови и високи функционери на тајната полиција и на МВР. Ова се случува во време кога Македонија е потресена од политичка...

Трајанов, Богоевски и Кекеновски, носители на листи на Коалицијата за промени и правда

Коалицијата за промени и правда на Демократскиот сојуз, ФРОДЕМ, ДЕМОС и на МОРО Работничка партија, вечерва на конвенција во Скопје, под мотото „Не грижете се, режимот паѓа“, ги објави носителите на кандидатските листи за пратеници за претстојните парламентарни избори на 11 декември. Носител на листата во првата изборна единица ќе биде лидерот на ДС, Павле Трајанов, во изборната едница 2,...

Величковски, Бузлиев, Марковски, Јованова и Мицковски, носители на листи на ЛП

Либералната партија на синоќешната седница на централниот комитет ги усвои кандидатските листи за претстојните предвремени парламентарни избори. Претседателот Ивон Величковски ќе биде носител на кандидатската листа во првата изборна единица, потпретседателот Кире Бузлиев во втората, Даница Јованова во четвртата, Данчо Марковски во третата и Кице Мицковски во петтата единица. Извршниот комитет е овластен да ги утврди евентуалните листи на кандидати...

Централното собрание на ДПА ги утврди кандидатите за пратеници

Централното собрание на ДПА на денешниот состанок ги утврди кандидатите за пратеници за претстојните вонредни парламентарни избори, закажани за 11 декември годинава. Носител на листата од оваа партија во првата изборна единица ќе биде Идриз Орана, изборната единица два ќе ја предводи Орхан Ибраими, во третата изборна единица носител ќе биде Самир Рушити, во петата изборна единица прв на листата...

Бачев: ДИК не ги отфрли нашите листи од правни причини

Државната изборна комисија денеска на седница одлучи дека ВМРО-ДПМНЕ е единствена политичка партија што ќе учествува на предвремените парламентарни избори на 5 јуни. Причината за ова, како што велат од ДИК, е тоа што од НДМ не ги отстраниле недостатоците во нивните листи со кандидати за пратеници, а од СДПМ ги повлекле своите. Јанко Бачев од НДМ на ова вели дека утре...

Законот за реорганизација на министерствата го поддржаа 88 пратеници, меѓу кои и од ДУИ

Не е вистина дека за измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа, предложен од Мицкоски, гласале 81 пратеник и дека истиот не добил поддршка...