fbpx

Премиерот Ковачевски е убеден дека нема да недостасуваат пратеници за двотретинско мнозинство за уставните измени

Според Ковачевски сите парлементарци имаат обврска да го поддржат европското движење на државата затоа што младите заминуваат од државата во земји од ЕУ бидејќи таму имаат економски просперитет, владеење на правото, социјална правда и владеење на демократија

-

Премиерот Димитар Ковачевски е убеден дека нема да недостасуваат пратеници за да се озбезбеди двотретинско мнозинство за да се изгласаат уставните измени потребни за продолжување на преговорите со ЕУ. Тој денеска изјави дека сите парлементарци имаат обврска да го поддржат европското движење на државата затоа што младите заминуваат од државата во земји од ЕУ бидејќи таму имаат економски просперитет, владеење на правото, социјална правда и владеење на демократија.

„Пратеници не и требаат на Владата или на мене. За да бидете претседател на Влада и за да се изгласа Влада потребни се 61 пратеник. Оваа Влада има 65 пратеници со кои е изгласана. Две третини мнозинство е потребно за понатамошно продолжување на евроинтеграцискиот пат на државата. Единаесет години владата на ВМРО-ДПМНЕ проба да има алтернативно решение за економскиот раст. Што постигна? Ништо. Два проценти БДП, на три проценти просечна инфлација. Инвестициите ги гледаме. Стиропорот во Владата и во сите други згради се распаѓа, половина подруми се поплавени, театарот протекува,“рече Ковачевски.

Тој ги посочи придобивките што државата би ги имала од членството во ЕУ нагласувајќи ги позитивните ефекти врз економскиот стандард односно зголемувањето на просечните плати и на нивото на инвестиции.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...