fbpx

По речиси месец и половина, повторно рочиште за „Шамари во Општина Центар“

-

Во Основен суд Скопје 1 денеска ќе се одржи рочиште од судскиот процес против експремиерот Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката Даниела Рангелова и уште девет лица, за организирање на насилните протести во Општина Центар пролетта 2013 година.

Претходното рочиште од овој процес во Кривичниот суд се одржа на 19 април. На денешното рочиште, како и на она што ќе се одржи в среда, ќе се сослушуваат сведоците на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Обвинетите Груевски, Јанакиески, Рангелова и уште девет лица пред Судот се изјаснија дека не се чувствуваат виновни.

Претходно, вина признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петообвинетиот Јордан Ристевски и добија условни казни.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
free download udemy course
download mobile firmware
Download Nulled WordPress Themes
lynda course free download