Македонскиот павилјон на Венециското биенале, ќе се отвори на 7 мај


       
Венеција, 6 мај, 2015 - 13:06 (META) 

Заменик-министерот за култура, Драган Недељковиќ, утре (7 мај) во просториите на „Сале д’Арми“ (Sale d’Armi), во престижниот изложбен простор „Арсенале“ во Венеција, ќе се обрати на свеченото отворање на Павилјонот на Македонија во рамките на 56. издание на Биеналето во Венеција.

Биеналето е една од најстарите и најпрестижни европски манифестации на уметнички инсталации, која за јавноста ќе биде отворена од 9 мај до 22 ноември.

Официјални претставници на Македонија се реномираните уметници Христина Иваноска и Јане Чаловски кои, со поддршка од Министерството за култура, ќе се претстават со проектот „Ние сите сме сами во ова“.

Македонија досега има остварено девет претставувања на Венециското биенале, почнувајќи од 1993 година со проектот на авторите Петре Николовски  и Глигор Стефанов.