fbpx
Таг: Вишо јавно обвинителство

таг: Вишо јавно обвинителство

Сопственикот на „ДоказМ“ бара изземање на обвинителот Рајчев од постапката во Апелација

Изземање на јавниот обвинител Сашо Рајчев од постапката побара денеска сопственикот на порталот „ДоказМ“, Марјан Стаменковски, на јавната седница во Апелациониот суд Скопје. Набргу откако започна седницата за првостепената пресуда за Стаменковски, кој беше осуден на три години и еден месец затвор за повеќе кривични дела, истата се прекина. Причина за прекинот беше што сопственикот на „ДоказМ“ побара да се...

Елвин Вели избран за претседател на Здружението на јавните обвинители

На изборното собрание на Здружението на јавни обвинители на РСМ, избрани се новите органи и новиот претседател на Здружението, се вели во официјалното соопштение. Во наредниот период, со здружението ќе раководи Елвин Вели, јавен обвинител во Вишото јавно обвинителство Скопје. Тој првин беше избран во новиот Извршен одбор, којшто потоа ги избра новите носители на раководните функции на Здружението. Освен него, Спасенка...

Ленче Ристовска разочарана, Советот за јавни обвинители смета дека е премлада за во Вишото обвинителство

По вчерашната седница на Советот за јавни обвинители на која се вршеше избор на јавни обвинители, меѓу имињата кои не беа избрани се најде и Ленче Ристовска, за чиј избор на функцијата виш јавен обвинител „против“ гласаа 7 од 11 члена на Советот за јавни обвинители. Обвинителката која работеше на случаите како „Таргет-Тврдина“, „Талир 1“ и „Талир 2“ во...

Апелација ќе решава за притворите на Чавков, Дурловски, Пепиќ и Лазаров за 27 април

Апелацискиот суд Скопје покрај жалбите на Мунир Пепиќ, од Агенцијата за разузнавање и на Душко Лазаров, началник за специјални операции во МВР, денеска на јавна седница ќе расправа и за продолжениот притвор на поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков и на поранешниот директор на Македонска опера и балет (МОБ), Игор...

И денеска нема јавна седница на Апелација за притворите на осомничените за 27 април

Апелацискиот суд Скопје ниту за денеска не ги закажа јавните седници на кои треба да се разгледуваат жалбите за продолжувањето на притворите за дел од осомничените за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година. Како што велат за „Мета“ од судот, сè уште се чекале одговорите на жалбите од Вишото јавно обвинителство. Од Апелацискиот суд ни потврдија дека се чекаат...

Хелсиншки комитет се жали на неефикасна истрага од ОЈО за малата Тамара

Хелсиншкиот комитет за човекови права соопшти дека Јавното обвинителство неефикасно и нетранспарентно ја води истрагата со случајот на малата Тамара Димовска. Од Хелсиншки на 19 февруари 2015 година до Основното јавно обвинителство поднеле кривични пријави против одговорните за несовесно работење во службата и оттаму сè уште немаат добиено никаков одговор. Мајката на Тамара, Жаклина Димовска, и Хелсиншкиот комитет поднеле барање до...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...