fbpx
Таг: унитарност

таг: унитарност

Тодоров: ВМРО-ДПМНЕ и протестите на народот ја заштитија унитарна Македонија

„Зоран Заев е првиот мандатар што потпишува гаранции дека нема да ги наруши највисоките државни и национални интереси. Тоа не било побарано ниту од Бранко Црвенковски, ниту од Хари Костов, ниту од Владо Бучковски. Тоа доволно говори за сериозноста на информациите што предупредуваа на ризикот со кој се соочува Македонија“, рече Никола Тодоров на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ откако претседателот...

СДСМ: Иванов да го даде мандатот, ВМРО-ДПМНЕ да не ја кочи демократијата

Потребно е сите институции и политички субјекти во државата да бидат на највисоко ниво на одговорноста за да се избере новата влада во најкус можен рок и за да се создадат законски услови за одржување на локалните избори, побара СДСМ денеска, повторувајќи дека ја гарантира уставноста на државата. Партијата обвини дека сите блокади се само за да се заштитат Никола Груевски...

Заев: Со кабинетот на Иванов го усогласуваме текстот со гаранциите за унитарноста

Кабинетите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, биле во постојан контакт околу усогласувањето на текстот на писмената гаранција за унитарноста на државата, која Иванов ја бара од новото парламентарно мнозинство. Ова денеска го соопшти лидерот на СДСМ, по излегувањето од Јавното обвинителство, каде даваше исказ како оштетен во насилствата во Собранието на...

Иванов повторно го повика Заев да даде гаранции за унитарноста на државата

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска го повика лидерот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со коалициските партнери, да обезбеди гаранции за зајакнување на унитарноста на државата, а во однос на давањето на мандатот за составување нова влада „ќе постапи во согласност со Уставот и со досега воспоставената практика“. „Писмото од Собранието на Република Македонија е пристигнато во кабинетот на претседателот...

СДСМ: Нема повеќе никакви пречки за Иванов да го даде мандатот за нова влада

Не постојат повеќе никакви пречки мандатот за нова влада веднаш да биде доделен, а Ѓорге Иванов нема повеќе никакви изговори за да ја исполни својата уставна обврска кон граѓаните на Македонија, се вели во редовното утринско соопштение на СДСМ. Од партијата алудираат на одлуката за изборот на Талат Џафери за нов претседател на Собранието, која денеска е објавена во „Службен...

Иванов со Хојт Ји: Пречките за влада се надминливи, но со запазување на унитарноста

Македонскиот претседател; Ѓорге Иванов, на денешната средба со заменик-помошникот на државниот секретар за европски и за евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји, порачал дека се надминливи пречките за доделување мандат за влада, но само доколку постои вистинска определба на лидерите на партламентарните политички партии. Истовремено, Иванов побарал асистенција од САД за парламентарното мнозинство да го добие мандатот. Сепак,...

ВМРО-ДПМНЕ презентираше „Манифест за единствена Македонија“

Членовите на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, Никола Попоски и Илија Димовски, денеска презентираа манифест за единствена Република Македонија, во просториите на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. Во документот се претставува „визијата“ на партијата за државата, која, како што се вели, „претставува единствена матична земја на Македонците, каде обединети живеат со сите граѓани кои се дел од албанскиот народ, турскиот...

СДСМ: Програмата на новата влада ја штити унитарноста на државата

Програмата на новата реформска влада, која ќе донесе промени во Македонија, е единствената реална платформа што ја гарантира унитарноста, слободата, демократијата и еднаквоста на сите граѓани, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. - Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се единствените што ги издаваат државните и национални интереси на граѓаните на Македонија преку конфликтите, насилството и инцидентите што ги...

СДСМ: Победи концептот за едно општество, следи брз и мирен трансфер на власта!

Единствениот начин да се зачува и да се зајакне унитарноста на државата е преку концептот на едно општество со еднакви права и обврски за сите, порача денеска СДСМ и додаде дека тој концепт веќе победи. „Концептот на ВМРО-ДПМНЕ за внесување раздор изгуби на 11 декември! Барањето за нови избори е само обид за продолжување на политичката криза и за одложување...

Синодот на МПЦ е загрижен, бара да се зачува унитарноста на државата и да се направи попис

Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА изразува голема загриженост за актуелната ситуација во која се наоѓа македонското општество и повикува на меѓусебно почитување, проштевање, помирување и на одговорност. Синодот на МПЦ преку соопштението од денешната седница, апелира до политичките лидери да ја зачуваат уставната позиција на македонскиот јазик на територијата на Македонија во согласност со Уставот, како и унитарниот карактер на...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...