fbpx
Таг: Тоше Проески

таг: Тоше Проески

Роденденот на Тоше Проески одбележан како Ден на хуманоста, денеска тој ќе полнеше 41 година

Во родниот град Крушево и низ целата земја, денеска беше одбележан денот на раѓањето на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески. Доколку не загинеше во кобната сообраќајна несреќа во 2007 година, денес тој ќе наполнеше 41 година. Минаа 15 години од тогаш, а песните на Тоше постојано сведочат за неговото незгасливо дело. Неговиот роденден беше одбележан во знак на хуманоста како...

Делегација на Општина Крушево оддаде почит и положи цвеќиња на гробот на Тоше Проески

Со поклон и положување на свежи цвеќиња на гробот на Тоше Проески, денеска делегација на Општина Крушево предводена од градоначалникот, Томе Христоски оддаде почит на балканската поп икона, на денот кога требаше да го слави својот 40 роденден. „Одбележуваме уште еден роденден без Тоше, но тој е присутен во сите нас. Тој има само датум на раѓање, а наша обврска...

Пливачкиот маратон „Тоше Проески“ во Крушево треба да ја зголеми туристичката понуда

Вчера, на првиот пливачки маратон „Тоше Проески“, што се одржа во организација на клубот „Вардар 2018“ од Скопје околу 40 вљубеници во пливање на возраст од 9 до 55 години од повеќе пливачки клубови во Македонија се натпреваруваа во водите на вештачкото езеро во близина на Гумење, во Крушево. „Трката беше кружна во должина од 2,5 км, се пливаа 5...

Распишан тендерот за изградба на спомен обележје на Тоше Проески во Крушево

Општина Крушево денеска го објави огласот за избор на компанија која што ќе го гради спомен обележјето на Тоше Проески во Крушево. Подигањето на ова здание на македонската поп - икона е проценето дека ќе чини околу 8 милиони денари, за што веќе се обезбедени средства од овогодинешната програма на Министерството за култура за капитални инвестиции низ општините во...

Владата пресече: Арена „Филип Втори“ се преименува во Арена „Тоше Проески“

На денешната 129. седница, Владата донесе Одлука за преименување на мултифункционалната национална арена „Филип Втори“ во Национална арена „Тоше Проески“. Од останатиот дневен ред, донесена е одлука да се ослободат од плаќање партиципација за лекување повредените патници од автобуската несреќа кај Ласкарци на 13 февруари годинава, а исто така била отфрлена предлог-Регулаторната стратегија за развој на аудио и аудиовизуелната дејност...

Меѓуресорска комисија ќе решава за судбината на електраните Чебрен и Галиште

На предлог на АД ЕЛЕМ, на денешната 65. седница на Владата била разгледана информацијата за текот и активностите за проектите за хидроелектраните Чебрен и Галиште. Притоа биле задолжени кабинетот на вицепремиерот Кочо Анѓушев и Министерството за економија да формираат меѓуресорска комисија, со претставници од повеќе министерства и државни претпријатија. Таа треба да подготви препораки за понатамошни активности за продолжување...

Вечерва премиера на мјузиклот „Тајно моја“, посветен на Тоше Проески

Мјузиклот „Тајно моја“ посветен на Тоше Проески вечерва премиерно ќе биде изведен во Македонската опера и балет. Мјузиклот е базиран на голем број музички хитови на Тоше Проески, како „Тајно моја“, „Немаш ни благодарам“, „Игри без граници“, „Полско цвеќе“, „Усни на усни“, „Сонце во твоите руси куси“, „The Hardest Thing“. Во мјузиклот учествува целиот ансамбл, оркестарот, хорот и балетот при...

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...