fbpx
Таг: Плоштад Скендербег

таг: Плоштад Скендербег

Поднесени 12 обвиненија за инцидентите за време на протестите во Скопје

Три лица од вкупно 12 против кои Основното јавно обвинителство Скопје денес поднесе обвинителни предлози за инцидентите за време на протестите во Скопје се гонат за Предизвикување општа опасност согласно член 288 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Останатите 9, по спроведената претходна постапка се обвинети за кривично дело – Учество во толпа што ќе...

Маршрутата на денешниот протест повторно преку плоштадот „Скендербег“

По неколку дена мирни протести против прифаќањето на Европскиот предлог за почеток на преговорите со ЕУ, денеска организаторите анонимно најавија дека повторно ќе се движат кон Министерството за надворешни работи преку плоштадот Скендербег и Т.Ц. Мавровка. На оваа локација минатиот четврток се случи меѓуетнички инцидент кој вклучуваше и истрели од огнено оружје. По инцидентот, протестите повеќе не поминаа од...

Контраспин: Чии се провокаторите на протестите, треба да откријат МВР и ЈО

Две вистини кои кружат во јавноста од официјални изјави на политичарите од двата табора, власт и опозиција, се, всушност, два спина за тоа кој и како ги поттикнува инцидентите на протестите што се одвиваат веќе неколку дена поради т.н. француски предлог за преговарачката рамка на РСМ за преговорите во ЕУ. Спиновите мора под итно да бидат разбиени, а најголема...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на Европскиот предлог за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ. Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски обвини дека станува збор за полициска монтажа и обид за негов атентат додека...

Распука мозаикот на плоштадот „Скендербег“

Една година по официјалното отворање на плоштадот „Скендербег“ во Скопје, мозаикот  распукува, јави „Порталб“. Покрај мозаикот на фотографијата, има и бројни други пукнатини по ѕидовите на издигнатиот плоштад. Од сајтот се обратиле во Општина Чаир, чија инвестиција беше плоштадот, а од таму добиле одговор дека нема оштетувања на мозаикот. „Секторот за урбанизам во Општина Чаир постојано се грижи за одржувањето на плоштадот...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...