fbpx
Таг: намалени

таг: намалени

Делев: Тевдовски ја задолжи државата за 43,9 милиони евра за да покрие буџетски дупки

Владата на СДСМ за овој период ниту еднаш не се обиде да го намали јавниот долг како што ветуваше туку напротив, се повеќе долгот се продлабочува, обвини Христијан Делев на партиска прес-конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. -  Владата на СДС и Тевдовски денес се задолжија за нови неверојатни 2,7 милијарди денари односно 43,9 милиони евра.  Заедно со денешната аукција за...

Апелацискиот суд Скопје им ги намали затворските казни на осудените во „Шпион“

Апелацискиот суд Скопје донесе одлука со која им ги намали првостепено досудените затворски казни на обвинетите во случајот „Шпион“, а на дел им одреди условни казни. Второстепениот суд делумно ги прифатил жалбите на 17 од обвинетите во случајот и ја преиначил пресудата во делот на казните, додека за еден, Ѓеорги Хаџи-Мицев, Апелација го вратила предметот на повторно судење и...

Апелација драстично им ги намали казните на осудените за кражбата на артефакти

Апелацискиот суд Скопје донел одлука со која им ги намали затворските казни на седуммината осудени за кражбата на артефакти од Музејот на Македонија, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1. Како што информираат оттаму, Апелацискиот суд ги прифатил жалбите на осудените и по оддржаната седница на 18 јануари годинава, донел пресуда со која ја потврдил првостепената пресуда, но ја преиначил во...

Цената на бензинот се намалува за половина денар, а на дизелот за 1,5 денар

Продажните цени на бензините ноќеска на полноќ ќе се намалат за половина денар, додека цената на еден литар дизел ќе се продава по еден и пол денар пониска цена, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Во согласност со одлуката, новата цена на еден литар „еуросупер БС-95“ изнесува 71 денар, а на „еуросупер БС-98“ изнесува 73  денари. Малопродажната цена на „еуродизелот“ изнесува 55 денари,...

Намалена невработеноста во САД

Нови 214.000 работни места отвориле работодавците во САД, а стапката на невработеност се спушти на ново најниско ниво за шест години, од 5,8 отсто, објави во петокот американското министерство за труд. Со тоа продолжи солидното темпо на вработување во најголемата светска економија, во која во изминатите девет месеци нето-бројот на отворени работни места редовно надминуваше 200.000.

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...