fbpx
Таг: МКЦ Скопје

таг: МКЦ Скопје

Саемот на уметност „Ин Ситу“ со повик за заинтересираните учесници

Меѓународниот саем на уметност„Ин Ситу“, кој досега беше познат како Паратисима Скопје, а се ребрендира за своето петто издание, објави повик за учество во поставката за визуелни уметности, за која е задолжена Ана Франговска, како и повик за учество во изложбената поставка за дизајн, под кураторство на Драган Христов – Лудус. Првиот повик е отворен до 15 јули, а...

Мандолинскиот оркестар на МКЦ Скопје со концерт одбележува 35-годишен јубилеј

Мандолинскиот оркестар на Младинскиот културен центар (МКЦ) од Скопје, под диригентската палка на Ванчо Јовчев, вечерва, во 20 часот, во салата „25 Мај“ на МКЦ, со свечен концерт ќе го одбележи својот 35-годишен јубилеј. Влезот е бесплатен. Членовите на оркестарот од сите генерации, собрани по овој убав повод, ќе изведат дела од Бах, Огински, Брамс, Пучини, Марчело, Вагнер, Хрисиќ, Трајковски,...

Преспанското езеро изумира без своите води, мерките за негова заштита ќе се спроведуваат шест години

Широките песочни плажи на Преспанското езеро се идеални за туристите во летните месеци, сè до оној момент кога посетителите ќе сакаат сончањето да го заменат со капење во езерските...