fbpx
Таг: МКЦ Скопје

таг: МКЦ Скопје

Георги Господинов во Скопје: Можеме да се мразиме или да се сакаме, ајде да го избереме второто

„Толку сме блиски, што имаме само два начина: или да се мразиме или да се сакаме. Ајде да го избереме второто“, е пораката која што најпознатиот бугарски писател на денешницата Георги Господинов ја испрати до публиката што завчера вечер го исполни до последното место киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар во Скопје. Господинов дојде во Скопје за да го промовира...

Електро – поп бендот „Nipplepeople“ на 8 октомври ќе настапи на ПМГ Рекордингс фестивалот

На 8 октомври ќе се одржи 12-тото издание на ПМГ Рекордингс фестивал со наслов „Градот ме тера да пеам“. Со квалитетна музичка понуда и на два музички подиуми, фестивалот ќе се одржи во Младинскиот културен центар во Скопје. На првиот и главен подиум, гости и ѕвезди на фестивалот се Ниплпипл (Nipplepeople) од Загреб, Хрватска, еден од најпопуларните електро - поп...

Со перформанс и работилница на децата им се опиша штетноста од изградбата на малите хидроцентрали

„Се протна Флудо на другата страна, од големата и темна брана, и почна боја да губи од темнината почна да му студи, па почна да ги повикува и моли сите води и водни самовили, сите тревки лелеави, сите животинки, сите водни струи, да направат пукнатини на браната од камен и железни струготини. Флудо почна да вика со сета сила,...

Отворена стрип изложбата „Цртање на приказни“ во МКЦ, авторите бараат поголем простор на јавната сцена

Изложбата на стрипови „Цртање приказни“ на седум стрип автори вчера вечер беше отворена во Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје. Посетителите имаа можност да се запознаат со авторските дела на Иванка Апостолова, Гаја Смилевска, Матеј Богдановски, Владимир Лукаш, Вук Митевски, Иван Ивановски и Ѓорѓе Јовановиќ, пропратена со свирка на музичкиот состав „Цвеќарница“. Изложбата прикажува стрипови на седум автори од повеќе...

МКЦ го поништи конкурсот за идејно-графичко решение „50 години МКЦ“

По острите реакции на социјалните мрежи во однос на Конкурсот за избор на идејно-графичко решение и визуелен идентитет за „50 години МКЦ“, од Младинскиот културен центар (МКЦ) попладнево соопштија дека се одлучиле да го поништат конкурсот и да се заблагодарат на сите 51 апликант кои ги доставија своите трудови на Конкурсот. „Со оглед на ситуацијата и двојбата што произлезе по...

Во МКЦ наредна сабота ќе се одржи 10-тото издание на Фестивалот „Земјотрес“

Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје на 19-ти февруари (сабота) ќе биде домаќин на 10-тото издание на Фестивалот „Земјотрес“. На јубилејното издание на фестивалот на свежа, домашна и независна музика ќе настапат повеќе од 20 музички уметници на три одделни подиуми. За 10-ката на „Земјотрес“ се најавени: 350teric, Andreja Salpe B2B Galatheia, Avelina, Basement Cult, Corrosion, Cruel, Cut Your Nipple,...

Милан Димитриев со најдобро идејно-графичко решение за „50 години МКЦ“

На Конкурсот што го распиша Младинскиот културен центар (МКЦ) за идејно-графичко решение и визуелен идентитет за „50 години МКЦ“ за најдобар е избран трудот на Милан Димитриев, соопштија од МКЦ. Поради високиот квалитет на пристигнатите решенија, како што се истакнува, жирито одлучило да му даде пофалница на второрангираниот Гоце Велески. Тие информираат дека на овој конкурс пристигнале 51 апликација со визуелни...

Морав да се ставам себе си во улогата на „ѕиркач“, вели Стефан Божиновски за својата изложба „Ѕиркачот“

Изложбата „Ѕиркачот“ на Стефан Божиновски се отвори на 27 октомври во Младинскиот културен центар во Скопје. Ангела Витановска-историчар на уметност, изложбата ја најави со стиховите: И чувствуваш како некој да е тука, и те гледа. Не го гледаш, но те гледа. Будно те следи, и… чека. Како сведок. Нем сведок на туѓо постоење. „Во денешното општество љубопитноста и силната желба да се навлезе и...

Јубилејното 20-то издание на OFFest ќе се одржи од 9 до 13 ноември

Препознатливиот скопски фестивал OFFest годинава слави јубилеј 20 години од неговите почетоци. На фестивалската програма се поставени пет концерти и проекција на еден документарен филм. Фестивалот ќе се одржи од 9 до 13 ноември во Младинскиот културен центар (МКЦ) и Националната опера и балет (НОБ). Отворањето на фестивалот е закажано за 9 ноември, кога е предвидено да настапи извонредното португалско/шпанско...

Скопскиот џез фестивал отворен со изложба на плакати „Компликувај едноставно!“

Вечерва (18 октомври) во 19 часот со отворањето на изложбата на плакати од претходните изданија беше отворено 40. издание на Скопскиот џез фестивал. Изложбата е поставена во Младинскиот културен центар (МКЦ), по отворањето беше одржан и мини концерт на Антоние Весковски, а во киното „Фросина“ беше прикажан документарен филм за Арета Френклин. На отворањето, директорот на СЏФ Оливер Белопета рече дека...

Младинскиот самит за климатски промени ќе се одржи во МКЦ на 20 октомври

Младите ќе имаат вистинска можност да продонесат во преговорите за климатските промени на меѓународно ниво на Младинскиот самит за климатски промени. Самитот што ќе се одржи во Скопје е закажан за 20 октомври во Младинскиот културен центар (МКЦ). Младите луѓе на возраст од 15 до 24 години ќе имаат можност да водат дијалог со носителите на одлуки и меѓународната заедница,...

Денеска во МКЦ „Да зборуваме за Лем“ по повод стогодишнината од раѓањето на Станислав Лем

Настан во чест на полскиот писател на научна фантастика, сатиричар и футуролог Станислав Лем ќе се одржи денес од 17 часот во Младинскиот културен центар во Скопје, како дел од фестивалот на европска литература „Букстар 2021“ (BookStar 2021). На настанот „Да зборуваме за Лем“, организиран од издавачката куќа „Антолог“ по повод стогодишнината од неговото раѓање, ќе учествува белорускиот писател Виктор...

Денеска во Скопје започнува BookStar 2021 – фестивалот на европска литература

Оваа година по седми пат во Скопје ќе се одржи фестивалот на европска литература BookStar, важна книжевна манифестација која е првата од ваков тип за презентација на европска литература во нашата држава. Како организатор на литературниот настан, издавачката куќа „Антолог“ со големо задоволство го најавува почетокот на овогодинешната програма. Истата започнува денеска во 18:00 часот во МКЦ, со свечено отварање...

Книжевниот фестивал „Букстар“ ќе се одржи од 12 до 15 октомври под слоганот „Genresis“

Седмото издание на Фестивалот на европската литература „Букстар“ ќе се одржи од 12 до 15 октомври во Скопје, под слоганот „Genresis“, во организација на издавачката куќа „Антолог“. Оваа година, пред книжевната публика ќе бидат претставени девет автори. Прва е Катарина Винклер од Австрија, која ќе се престави со својот роман „Модар накит“, а потоа следи еден од најпродуктивните и најквалитетните...

МКЦ од 9 до 19 септември организира кино на отворено низ скопските населби

Младинскиот културен центар (МКЦ) од 9 до 19 септември организира филмски проекции во рамките на патувачкото „Кино на трева“ низ неколку населби во Скопје, информираат од МКЦ. Проекциите се бесплатни за сите граѓани и ќе се реализираат според принципот „прв дојден, прв услужен“. Од МКЦ информираат дека настаните ќе се реализираат согласно актуелните протоколи и мерки против ковид-19, додека...

Со скратена, но возбудлива програма, ЗДРАВО МЛАДИ 11 успешно одолеа на КОВИД-19

Тимот на Младинскиот културен центар (МКЦ), но и верните обожаватели на нивните настани, се чини дека долго ќе го паметат 11-тото издание на фестивалот ЗДРАВО МЛАДИ. Постојани промени на протоколите за одржување на настани, рапиден раст на бројот на новозаболени лица од ковид-19, откажување на настапите на закажаните Viagra Boys и Noga Erez на 10 дена пред своите настапи,...

ЗДРАВО МЛАДИ 11 ќе се одржи утре во паркот на МКЦ

Со редуцирана концертна програма, намалена цена на билетите и со задолжителен сертификат за вакцинација или потврда за прележан ковид-19 за посетителите, во паркот на Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје утре вечер ќе се одржи 11-тото издание на ЗДРАВО МЛАДИ. На овогодинешното издание на фестивалот ќе настапат Hercules & Love Affair, DJ FITZ, Belgrado, KOIKOI, Murman Tsuladze, Peki Pele, #Луфтханза,...

Хрватскиот бенд Свемирко и Дина Јашари со концерти во рамки на јубилејниот Синедејс

Хрватскиот поп-бенд Свемирко и нашата Дина Јашари со бендот ќе настапат на јубилејното 20-то издание на филмскиот фестивал Синедејс. На Синемјузик, на 16 јули, со почеток од 23 часот, во Младинскиот културен центар (МКЦ) свој концерт ќе  одржи Дина Јашари со бендот. „Дина Јашари е дефинитивно најголемото освежување на новата македонска музичка сцена. Со извонреден пристап кон пишувањето песни, прекрасните...

Женскиот младински хор при МКЦ во сабота ќе одржи концерт во Прилеп

Во фоајето на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, во сабота (26 јуни), со почеток од 20 часот, Женскиот младински хор при Младинскиот културен центар (МКЦ) - Скопје ќе одржи концерт, под диригентската палка на Сашо Татарчевски. Пијано придружба на хорот ќе биде Иван Трајковски. Соло делници ќе изведат: Ана Михајлова, Елена Васова, Мила Николовска и Јулијана Деспотоска. На...

МКЦ виртуелно ќе го прослави роденденот на уметноста в петок

В петок, на 22 јануари со почеток од 18 часот, Младинскиот културен центар (МКЦ) со онлајн настани ќе го одбележи Роденденот на уметноста. „По сето сработено во изминатата 2020, по толку многу онлајн-настани, по речиси целосно „дигитализирање“ и на културата и на нашите животи, решивме ова издание на Роденденот да го одбележиме со еден избор од онлајн-настани организирани од/во МКЦ,...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...