fbpx
Таг: десница

таг: десница

Лидерката на крајната десница, Џорџа Мелони, победи на изборите во Италија

Џорџа Мелони, лидерката на крајната десница во Италија, прогласи победа на вчерашните парламентарни избори во земјата. Таа се очекува да биде првата жена премиерка во историсјата на земјата. Ќе треба да ја формира најдесничарската влада уште од Втората светска војна, пренесе Би-би-си. Мелони и нејзината партија „Браќа на Италија“ освоија најмногу гласови, а таа кажа дека „ќе владее во интерес...

Прв круг на парламентарни избори се одржува денеска во Франција

Прв круг на парламентарни избори денеска се одржува во Франција, каде што 47 милиони Французи ќе излезат на гласање на 66.546 избирачки места. Аналитичарите предвидуваат дека првпат по 60 години може да бидат поразени и левицата и десницата, кои досега беа традиционални партии во оваа држава. Според досегашните анкети, центристичката партија на новиот претседател на Франција, Емануел Макрон, може да...

Партијата на Руте освои најмногу пратенички места на изборите во Холандија

Либералната партија на премиерот Марк Руте освоила најмногу места на парламентарните избори што денеска се одржаа во Холандија, јавуваат светските медиуми. Крајно десничарската партија на Герт Вилдерс е на второ место по број на освоени гласови, покажуваат анкетите по излегувањето на избирачите. Според анкетите, партијата на Руте освоила 31 од 150 места во парламентот, а партијата на Вилдерс би требало да...

Австријците денеска избираат нов претседател на државата

Утринава во 8 часот, во Австрија беа отворени речиси сите избирачки места за претседателските избори, на кои околу 6,4 милиони Австријци ќе одлучуваат меѓу кандидатот на десничарската Слободарска партија, Норберт Хофер, и кандидатот кој ја има поддршката на Зелените, Александар ван дер Белен. Првите резултати, како што пренесуваат медиумите, треба да бидат познати денеска по 17 часот, кога би требало да...

Француската десница избира претседателски кандидат

Во Франција денеска ќе биде одржан вториот круг на партиските избори на опозициската десница која ќе го избира својот кандидат за претседателските избори. Фаворит е поранешниот премиер на Франција, Франсоа Фијон, кој се надева дека ќе го победи противникот Ален Жипе и така ќе влезе во трката за претседателските избори во 2017 година. Заради непопуларната левица, аналитичарите предвидуваат дека на претседателските...

Ги запознаваме ретките болести – Канаванова болест

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година,...