fbpx
Таг: чекање

таг: чекање

Чекајќи ги…. заклучоците

Во раните утрински часови пред точно 15 години Република Македонија (тогаш со привремената референца) се стекна со кандидатски статус. Деновиве, петнаесет години подоцна се очекуваше отпочнување на преговорите со ЕУ. Меѓутоа, тоа не се случи, дури и по тешките компромиси за да се отстрани грчката блокада, вклучувајќи ја и промената на името на државата. Од 2005 година наваму, секои шест...

Поради гужва студентите чекаат ред за упис на семестар дури до дворот на Правниот факултет (галерија)

Во долг ред што е дури до дворот пред Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје, повеќе од педесетина студенти чекаат влез во просторијата за студентски прашања каде треба да ги приложат своите документи за упис на семестар. Инаку студентите имаа рок цел септември и до средина на октомври да запишат семестар, но како по правило, најголем дел од нив тоа...

МТСП: Етапната исплата на августовските пензии почнува утре

Исплатата на августовските пензии ќе почне од утре. Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките, за пензионерите кои не користат картички, ќе се реализира во четири...

На Богородица се чека до еден час, на Табановце до 45 минути

На граничниот премин Богородица од македонска страна за излез се чека од 40 до 60 минути, додека на Табановце од половина час до 45 минути. Од АМСМ информираат дека возилата на Богородица се пропуштаат во неколку колони. Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. АМСМ препорачува внимателно возење,...

На граничните премини Богородица и Дојран за влез во Грција се чека половина час

Интензитетот на сообраќајот на патните правци во земјава надвор од градските средини е зголемен, а на граничните премини Богородица и Дојран со Грција, за влез и за излез се чека околу 30 минути, информира Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). На другите гранични премини нема подолги задржувања. Од АМСМ потсетуваат дека овие информации се однесуваат само за македонската страна од премините. Инаку сообраќајот на...

На граничниот премин Дојран се чека еден час, Евзони сè уште затворен

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е сè уште затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај, но на граничниот премин Дојран, поради зголемена фреквенција, има задржувања околу 1 час, соопшти попладневно Автомото-сојузот на Македонија. На другите гранични премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за...

Камионите за излез на српско-хрватската граница чекаат по еден час

Сообраќајот на граничните премини Батровци-Бајаково, Шид-Товарник и Богојево-Ердут се одвива нормално, откако е укината блокадата меѓу Србија и Хрватска, јавува „Танјуг“. Репортерот на овој медиум јавува дека на Батровци сообраќајот се одвива без какви било пречки. Патничките возила со српски регистарски таблички непречено влегуваат во Хрватска, а истото важи и за камионите со хрватска стока во спротивна насока. Колоната на товарни возила на...

Мицкоски го одби францускиот предлог, повикува на протест

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски категорично одби да го прифати францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тој предлогот...