fbpx
Таг: Бутел

таг: Бутел

Од „Комунална хигиена – Скопје“ се пофалија дека расчистувале диви депонии

Преку соопштение до медиумите Јавното претпријатие „Комунална хигиена -Скопје“ се пофали дека работело на расчистување диви депонии на територијата на Скопје. Притоа, како што велат оттаму, подигнале околу 300 кубни метри, претежно кабаст и градежен отпад. Наводно, активностите се одвивале во Злокуќани, на повеќе локации во општината Ѓорче Петров, како и во општината Бутел – на улицата Радишанска и во...

Со експлозив разнеле банкомат во Бутел, но не ги украле парите

Четири лица утринава се обиделе со експлозив да ограбат банкомат во скопската населба Бутел. Како што информираше Мнистерството за внатрешни работи (МВР), настанот се случил утринава околу три часот, но сторителите не успеале да го отворат банкоматот. Со експлозијата, како што соопшти МВР, биле оштетени три возила кои биле паркирани во непосредна близина, а од силната детонација се вознемириле и...

Платите на градоначалниците на Штип и Кисела Вода не се 90.000 денари

Во неколку интернет медиуми и повеќе написи на социјалната мрежа Фејсбук се појавија информации, во кои се тврди дека градоначалниците на општините Штип и Бутел побарале покачување на платите, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Притоа, се споделуваат и скенирани донесени одлуки од Советите на општините, со кои се ставаат во сила измените кои се однесуваат...

Градоначалникот на Бутел, Велимир Смилевски позитивен на ковид-19

Градоначалникот на скопската општина Бутел, Велимир Смилевски е позитивен на ковид-19, соопшти тој на неговиот фејсбук-профил. „И покрај строгото почитување на мерките, сакам да ве информирам дека денеска по малите симптоми што ги имав веднаш направив тестирање на ковид-19 и истиот е позитивен. Затоа уште еднаш апелирам до сите да не го потценувате вирусот и можноста за зараза и да...

Маџари и Сингелиќ ќе добијат велосипедска врска со Центар, активистите го бараат истото и за Чаир

Скопските населби Маџари и Сингелиќ ќе добијат велосипедско поврзување со централното градско подрачје во рамките на тековната реконструкција на булеварот Александар Македонски. Градот Скопје за прв пат ќе врши експропријација на земјиште за да се изгради велосипедска патека по овој булевар, преку која граѓаните од овие две населби ќе можат да патуваат со велосипед до центарот на Скопје. Станува...

Почна изградбата на втората фаза од булеварот „Босна и Херцеговина“ во Бутел

Екипите на Град Скопје почнаа со изведба на втората фаза од изградбата на новопроектираниот булевар „Босна и Херцеговина“, на потегот од крстосницата со булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ до крстосницата со улиците „Ќемал Сејфула“ и „Бутелска“. Увид во градежните работи на оваа делница денеска извршија градоначалникот Петре Шилегов и градоначалникот на Општина Бутел, Велимир Смилевски, информираат градските власти. - Очекуваме во...

Пуштен во употреба булеварот „Христијан Тодоровски – Карпош“ до скопската обиколница

Новиот булевар „Христијан Тодоровски - Карпош“, кој се протега од крстосницата со улицата „Босна и Херцеговина“, кај стара Општина Чаир, до скопската обиколница, денеска беше свечено пуштен во употреба. Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на церемонијата на која присуствуваа и градоначалниците на општините Бутел, Гази Баба и Шуто Оризари - Велимир Смилевски, Борис Георгиевски и Курто Дудуш, како и претседателката на...

Општина Бутел отвори 24 часа дежурен телефон за пријавување на нерегуларности

Општина Бутел од денес отвори дежурен телефонски број, на кој што жителите ќе можат да пријават нерегуларности во делот на комуналните работи, на животна средина и урбанизам, како што се палење смет, токсичен отпад, уништување на јавно зеленило, дефекти на улично осветлување, уништување на детски игралишта и паркови, диви депонии, нелегално градење и друго. Телефонскиот број 075/249-314 ќе биде...

Инспекторка вели дека на дивата депонија кај Шутка не треба да се фрла ниту шут

На депонијата во Шуто Оризари не смее да се одлага ниту ѓубре ниту шут, категорично вели општинската инспекторка Анета Манчевска, отфрлајќи ги тврдењата на градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски, пишува „Порталб“. -Не, не е вистина дека смее да се остава таму. Донесовме заклучок да не се фрла ѓубре ниту шут. Местото треба целосно да се исчисти - вели Манчевска. Нејзината...

Дивата депонија кај Шутка: Едни ја чистат, други ја полнат, трети ја палат – а сите се гушат

На просторот од 170.000 квадратни метри, кој се наоѓа на 5 километри од Скопје започна чистењето на досега исфрленото ѓубре, но за жал, паралелно продолжува и фрлањето отпад. Просторот за кој зборуваме е дивата депонија над населбата Шуто Оризари и селото Визбегово, која постојанo или самата се запалува или некој ја пали, а е опкружена со ниви засадени со...

Сменети трасите на осум автобуски линии во Скопје

ЈСП Скопје соопшти дека поради почеток на асфалтирањето на дел од булеварот „Христијан Тодоровски  - Карпош“ во Бутел, осум автобуски линии од јавниот превоз од денеска ќе бидат изменети. Така автобуските линии 8, 47, 57, 57А, 59, 61, 47А и 71 кои доааѓаат од Бит Пазар, на семафорите кај Општина Чаир ќе вртат лево и ќе се движат по улицата...

Четири паралелки од прво одделение во „Петар Здравковски – Пенко“ учат во градинка

Четири паралелки од прво одделение во основното училиште „Петар Здравковски - Пенко“ во населбата Скопје Север, поради недостиг на простор, односно училници во училишната зграда, ја реализираат наставата во градинката што се наоѓа во близина на училиштето, известува „Порталб“. Родителите се загрижени, бидејќи доколку не се прошири постојнaта училишна зграда, за овие паралелки нема да има простор и наредната година. -...

Затворена за сообраќај главната улица во Бутел 1 од кружниот тек до семафорите

Поради изградба на атмосферска канализација на улицата Александар Урдаревски во скопската населба Бутел 1, од денеска, во следниот месец, ќе биде затворена за сообраќај на потегот од кружниот тек до семафорите кај ТЦ „Живко Брајковски“, соопшти Општина Бутел. Поради зафатот што го реализираат општината и Град Скопје, сообраќајот ќе се одвива по улицата „Хо Ши Мин“  преку улицата „Цетинска“ или...

Владата и СДСМ ја одбележаа годишнината од смртта на Киро Глигоров

Со положување цвеќе на гробот на Киро Глигоров, првиот претседател на независна Македонија, Владата и СДСМ денеска ја одбележаа шестгодишнината од неговата смрт. Во владината делегација на гробиштата Бутел беа министерот за култура Роберт Алаѓозовски, министерката задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска и заменик-министерот за локална самоуправа Дејан Павлески. Делегацијата на СДСМ ја сочинуваа Миле Зечевиќ, организационен секретар на СДСМ,...

ВМРО-ДПМНЕ: Насилствата продолжија – тоа е животот што СДСМ го ветуваше

„Напад со нож, запален автомобил, пукање со огнено оружје се случија за само 24 часа по завршување на изборниот ден. Ова е животот што го ветуваше СДСМ“, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска, во првото соопштение во последните 36 часа, откако претходно партијата беше во молк по говорот на нејзиниот претседател Никола Груевски. „Нападот со нож врз претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, од страна...

Тепачка на гласачко место во Бутел

На гласачко место во основното училиште „Петар Здравковски Пенко“ во Скопје утрово во 10 часот се степале двајца гласачи. Гласачите се отстранети од местото и гласањето продолжило непречено. Тепачката се случила во училиштето, по што реагирало полициското обезбедување, кое не ги привело, туку само направило записник. Двајцата гласачи се поткачиле на разминување и почнале да се туркаат, по што си размениле...

Заев: Реални се шансите да добиеме чиста препорака од ЕК

„Иднината наша, како граѓани, иднината на Република Македонија, е во ЕУ и во НАТО. Реални се шансите наесен Македонија да добие чиста препорака од ЕК.  Реални се шансите Македонија да стане 30. земја членка на НАТО. Реалност се економските перспективи, спокој во семејствата, децата дома, нови вработувања, успешни претпријатија, европско образование, современо здравство“, порача премиерот и претседател на СДСМ,...

Физичка пресметка и закана со пиштол во Бутел

Непознати лица синоќа со закана со пиштол се обиделе да ги нападнат 22-годишниот М.Ж. и неговиот 25-годишен другар Н.А. на улицата „Бутелска“ во Скопје, пред кафе-бар, соопшти МВР. Настанот се случил во 23 часот додека М.Ж. се движел со своето возило во кое бил и Н.А. (25). Од левата страна тие биле заобиколени од возило од кое излегле три непознати...

Два пожари ноќеска – радовишанка се надишала чад, изгорела работилница

Два поголеми пожари се регистрирани ноќеска, при што во едниот 75-годишна радовишанка се изнадишала чад и завршила в болница, а во вториот изгорела работилница за брикети во скопската населба Бутел. Во Радовиш ноќеска во 1.35 часот бил пријавен пожар на улицата 22 Октомври. Пожарот избувнал во куќата на 75-годишната М.Р., при што изгорела покуќнината во собата каде што спиела сопственичката....

Уставните судии гласаа нерешено за крстот во Бутел

Уставните судии и денеска не донесоа одлука за иницијативата за оценка на уставноста и на законитоста на одлуката за поставување 55-метарски крст во општина Бутел. Како што информираат од судот за „Мета“, на денешната седница присуствувале осум судии, кои гласале изедначено, однсно четворица биле за отфрлање, а четворица за прифаќање на иницијативата. Иницијативате ќе биде повторно разгледувана на некоја од наредните седници на уставниот суд, најверојано...

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...