fbpx
Tag: Србија

tag: Србија

Kush përhap dezinformata rreth Kosovës?

Kjo storje nga Ardit Kika fillimisht është prodhuar për dhe publikuar nga Kosovo 2.0 si pjesë e projektit Western Balkans Anti-Disinformation Hub project. Këtu është ribotuar me leje.   Më 2 nëntor 2022, u publikua një video nga një shtëpi private e të moshuarve në Pejë. Në të shihej një infermiere, grua e re, teksa e rrihte një të moshuar me...

Projekti për kalim kufitar të përbashkët hekurudhor midis Maqedonisë dhe Serbisë do të përfundojë deri në fund të korrikut

Dokumentacioni i projektit për ndërtimin e pikës kufitare të përbashkët hekurudhore midis Maqedonisë dhe Serbisë afër Tabanovcit do të përfundojë deri në fund të korrikut. Deri në këtë datë, konsulentët pritet të paraqesin dokumentacionin për rrugën e ardhshme të hyrjes që duhet të lidhë hekurudhën me vendkalimin rrugor në Tabanovce, informojnë për “Meta.mk” nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve. Tashmë është...

Analizë: Vendet e Ballkanit nuk kanë strategji të qëndrueshme për testimin për Kovid-19

Asnjë vend në botë nuk e di numrin e saktë të përgjithshëm të personave të infektuar me SARS-KOV-2, virusin që shkakton sëmundjen Kovid-19. E gjithë ajo që dihet është ajo që mund të mësohet nga evidenca zyrtare që e mbajnë autoritetet shëndetësore në bazë të rezultateve nga testet e kryera. Të gjitha infeksionet që janë të vërtetuara në mënyrë...

Ndërtimi i vendkalimit të përbashkët kufitar hekurudhor me Serbinë në pritje të grantit të premtuar

Dokumentacioni i përgjithshëm teknik për vendkalimin e përbashkët kufitar hekurudhor ndërmjet Maqedonisë dhe Serbisë në Tabanovc është i gatshëm dhe është dërguar në Ministrinë për transport dhe lidhje. Nga kjo ministri për “Meta.mk” theksojnë që Aplikacioni për grant investues tashmë është përpunuar dhe është dërguar deri te Korniza investuese për Ballkanin Perëndimor (WBIF), prej nga do të marrim mjete...

Për veturat një kontroll kufitar midis Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë – për trenat do të presim edhe pesë vjet

Për udhëtim më të shpejtë të trenave dhe vendosje të kontrolleve të përbashkëta kufitare midis Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë do të presim deri në vitin 2023. Për t’i zbatuar ato, duhet të ndërtohet objekt i ri kufitare pranë stacionit të trenit Tabanovce e për ndërtimin e tij autoritetet e Maqedonisë së Veriut aktualisht po grumbullojnë fonde nga Bashkimi...

Sinisa Dedeiq: Qeveria serbe, me dezinformata, po bën simulim të realitetit

Sinisa Dedeiq është redaktor në “Istinomer” (Vërtetmatësi”), ndërsa pjesë e ekipit të “CRTA“ (Vija) që nga viti 2010. Dedeiq, së bashku me ekipin e gazetarëve të “Istinomer”, portal për përgjegjshmëri dhe transparencë të publike, i monitorojnë nga afër, kontrollojnë dhe i vlerësojnë premtimet dhe deklaratat e politikanëve, nëse ato janë konsekuent në politikën e tyre dhe komunikimin publik dhe...

Mungesa e vendkalimeve të përbashkëta kufitare e vështirëson punën e hekurudhës

Maqedonia dhe Kosova kanë nënshkruar marrëveshje për vendosje të kontrolleve të përbashkëta kufitare në trafikun hekurudhor qysh në vitin 2011, por deri më tani ndërtesa e përbashkët për shërbimet doganore, policore dhe inspektuese nuk është ndërtuar. Sipas informatave nga Ministria e transportit dhe lidhjeve për “Meta.mk” objektin duhet ta ndërtojë pala kosovare në Han të Elezit dhe pas kësaj...

MPJ për “Meta”: Daciq ka frikë që fluksin e shovinizmit t’i drejtoj kah fuqitë e mëdha

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daciq ka frikë që fluksin e shovinizmit ta shpreh drejt fuqive të mëdha që e pranuan Kosovën, dhe për këtë konfrontohet me vendet më të vogla të Evropës, thonë për “Meta” nga Ministria e jashtme e Maqedonisë, pas deklaratës së fundit të shefit të diplomacisë serbe, ku pyetet pse Maqedonia është anëtare në organizatat...

Daciq qetëson “gjakrat”: Miqësia duhet të respektohet edhe në Shkup edhe në Beograd

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq sot deklaroi se pajtohet me qëndrimet e MPJ-së maqedonase se nuk duhet të prishen miqësitë mes Serbisë dhe Maqedonisë dhe shtoi se kjo duhet të vlej edhe në Beograd edhe në Shkup, njofton korrespondenti i “Meta” nga Beogradi. Lidhur me reagimin e MPJ-së së Maqedonisë ndaj deklaratës së tij se Serbia ka gabuar që...

Daciq: Serbia gaboi që e pranoi Maqedoninë me emrin kushtetues

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq tha se Serbia ka gabuar që e pranuar Maqedoninë nën emrin kushtetuese sepse Maqedonia ka pranuar dhe ka mbështetur anëtarësimin e saj në UNESKO.   “Serbia bëri gabim të madh. E tërë Evropa dhe bota e përdorin termin Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë ndërsa ne i dhamë shuplaka vëllezërve tanë grek dhe tani presim nga...

Më shumë se 1000 emigrantë të bllokuar në Tabanoc, sytë drejtohen kah Samiti i Brukselit

Më shumë se 1000 emigrantë nga Siria dhe Iraku për momentin janë të bllokuar në Tabanoc, në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë sepse autoritetet serbe refuzojnë t’i lëshojnë dhe t’u lejojnë transit më tej në rutën e Ballkanit, thonë për “Meta” nga MPB. Në ndërkohë në kufirin jugor, sipas informacioneve nga pala greke, janë miratuar kufizime shtesë për shtetasit sirian...

Jahjaga: Fjalori i Nikoliq për Kosovën është kthim i retorikës së vjetër

  Kabineti i presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, sot njoftoi se fjalori që presidentit serb, Tomislav Nikoliq, e ka përdorur në takimin në Budvë, me çka jepet përshtypje se kthehet fjalori i famshëm i vjetër. Nikoliq në Budvë, në margjinat e Samitit të liderëve të procesit Brod- Brioni, sipas shkrimeve të “Vecerni novosti”, i ka porositur Jahjagës të “mos dalldiset” se...

Serbia dëshiron të organizoj Evropianin e basketbollit në vitin 2017

Federata serbe e basketbollit dëshiron të paraqitet për organizimin e një grupit të KE 2017, nëse FIBA e mban këtë sistem të garave me më shumë organizatorë, njofton  transmeton"sport 365.mk". Serbia ishte kandidate për organizimin e Eurobasketit 2015, por për shkak të shpenzimeve enorme financiare, u dorëzua nga kandidatura. Herën e fundit fqinji i jonë verior Kampionatin Evropian e organizoi në...

Qeveritë e Maqedonisë dhe Serbisë punojnë bashkërisht për projekte konkrete

Qeveritë e Maqedonisë dhe Serbisë zhvilluan seancën e dytë të përbashkët, por këtë herë në Shkup. Kryeministrat e të dy vendeve, Nikolla Gruevski dhe Aleksandar Vuçiq e cilësuan akoma më të suksesshëm takimin e radhës ndërkohë që theksuan marrëdhëniet të shkëlqyeshme. Në qendër të takimeve të sotme siç theksuan kryeministrat ka qenë thellimi i bashkëpunimit ekonomik. “Kjo ishte seancë akoma...