fbpx

MPJ për “Meta”: Daciq ka frikë që fluksin e shovinizmit t’i drejtoj kah fuqitë e mëdha

-

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daciq ka frikë që fluksin e shovinizmit ta shpreh drejt fuqive të mëdha që e pranuan Kosovën, dhe për këtë konfrontohet me vendet më të vogla të Evropës, thonë për “Meta” nga Ministria e jashtme e Maqedonisë, pas deklaratës së fundit të shefit të diplomacisë serbe, ku pyetet pse Maqedonia është anëtare në organizatat ndërkombëtare me referencë e jo me emrin kushtetues.

“E pyesim Daciqin, pse kështu nuk konfrontohet me shtetet që e pranuan Kosovën siç është SHBA, Gjermania, Britania e Madhe, mikja tradicionale Franca, Italia me të cilën kanë seanca të përbashkëta në Qeveri etj. T’i pyesim pse nuk bëjnë gjeste të ngjashme ndaj qindra shteteve në botë që e pranuan Kosovën dhe pse me kolegët e këtyre shteteve Daciq nuk realizon takime? Pse negociojnë me BE-në ku mbi 80% e shteteve e kanë pranuar Kosovën? Pse tenton të ketë raporte të mira shtetërore dhe personale me Merkelin, Olandin, Mejin dhe ministrat e tyre të jashtëm, shtete të cilët në grupin e parë e pranuan Kosovën? Pse tani para zgjedhjeve presidencial në Serbi i është kujtuar të konfrontohet me vendet më të vogla të Evropës, siç është Maqedonia apo Mali i Zi? Apo Daciqi ka frikë që fluksin e shovinizmit ta derdh ndaj 134 vendeve në veçanti ndaj fuqive të mëdha? Përfundimisht, Daciq mund të gjejë mënyrë më të thjeshtë që t’u paraqitet votuesve serb”, komentojnë nga MPJ-ja e Maqedonisë.

Daciq dje, lidhur me kërkesën e MPJ-së së Maqedonisë që mos të përdoret referenca IRJM nëpër pikat e pagesës pasi është ofenduese, deklaroi se edhe për Serbinë është ofenduese përdorimi i emrit “Republika e Kosovës”. Ai më pas pyeti pse Maqedonia nuk del nga KB, Këshilli i Evropës, OSBE dhe takimet me BE-në, ku figuron me referencën IRJM.

““Pse qëndrojnë me këtë emër ndërsa tani kanë problem me llogarinë ku shkruan e njëjta fjalë? Serbia nuk ka ndryshuar qëndrimin për pranimin e Maqedonisë, por edhe Serbia është e ofenduar dhe është e turpshme kur ata thonë “Republika e Kosovës”, tha Daciq.

Shefi i diplomacisë serbe në fillim të vitit në intervistë për agjencinë e lajmeve “Beta” tha se Serbia ka gabuar që e ka pranuar Maqedoninë nën emrin kushtetues, sepse Maqedonia e ka pranuar pavarësinë e Kosovës. Ai tha se në raportet dypalëshe me Shkupin do ta përdor emrin kushtetues, por se në aspekt multilateral do ta përdor shkurtesën IRJM, që e përdor BE dhe KB.

u.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download lava firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
free online course