fbpx

Путин нареди западните медиуми да се регистрираат како странски агенти

-

Рускиот претседател Владимир Путин му наложил на Министерството за правда на Русија во посебен регистар да ги заведе  странските медиуми како странски агенти. Указот на претседателот е објавен на официјалниот портал за правни информации. Ресорот има право да решава кој ќе им дава на странските медиуми статус на странски агенти, како и да ги исклучува од списокот.

Првите медиуми – странски агенти – ќе бидат регистрирани веќе оваа недела, изјавил за „Спутник“ извор во Советот на Федерацијата.

– Се работи за девет американски медиуми кои веќе добиле предупредување од Министерството за правда – навел соговорникот на „Спутник“.

Путин го потпиша законот за медиуми – странски агенти на 25 ноември. Законот нема да се однесува на работата на руските медиуми.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Серта во пламен: Куќата ја изградив за починатиот син, ако изгори ќе изгубам сè

Мојот син Иле овде дишеше. Го дишеше воздухот на оваа планина. Многу сакаше да поминува време овде, во Калањево, овде тој се чувствуваше најдобро. Имаше само 25 години кога...