Градоначалникот на Анкара, Мелих Гокчек, изјави дека смртоносниот напад кој денеска беше изведен врз амбасадорот на Русија во Турција преставува обид да се нарушат односите помеѓу Русија и Турција.

Турските власти по нападот ја зајакнаа безбедноста во околината на руската амбасада во турската престолнина.

Нападот се случи само еден ден пред најавената посета на шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу на Москва, каде што со рускиот и со иранскиот колега треба да разговара за ситуацијата во Сирија.