Денеска почнува релито Дакар


       
Буенос Аирес, 4 јануари, 2015 - 11:22 (META) 

Денеска, од аргентинскиот главен град Буенос Аирес до Вила Кроз Паз, почнува 36. издание на релито Дакар, што ќе трае до 17 јануари.

Најпрестижното светско рели ќе се вози на јужноамериканскиот континент, а освен низ Аргентина, натпреварувачите ќе возат и низ Чиле и низ Боливија.

На годинашното издание ќе стартуваат 676 натпреварувачи поделени во четири категории (мотоцикли, автомобили, четирицикли и камиони), кои треба да поминат 9.295 километри.